Wiadomości

Uczniowie zdobywali swoje pierwsze „prawo jazdy”

Uczniowie z bielskiej Akademii Żaków zdobywali swoje pierwsze „prawo jazdy”. Egzaminy na kartę rowerową przeprowadził nauczyciel z wychowania komunikacyjnego razem z funkcjonariuszem bielskiej drogówki. Młodym kierowcom jednośladów, którzy zdobyli swoje pierwsze uprawnienia gratulujemy i życzymy „szerokości”.

W piątek swoje pierwsze uprawnienia do prowadzenia jednośladów zdobywali uczniowie bielskiej Akademii Żaków. W miasteczku rowerowym w Mikuszowicach Błoniach została przeprowadzona część praktyczna egzaminu na kartę rowerową. Uczniom w zmaganiach z egzaminacyjnymi zadaniami nie przeszkodził nawet deszcz. Młodym kierowcom jednośladów, którzy zdobyli swoje pierwsze „prawo jazdy” gratulujemy i życzymy „szerokości”.

Obecny podczas egzaminu funkcjonariusz Wydziału Ruchu Drogowego bielskiej komendy omówił z uczniami oraz ich rodzicami i opiekunami zmiany przepisów ruchu drogowego, które weszły w życie 1 czerwca oraz przypomniał zasady korzystabua z hulajnóg elektrycznych, urządzeń transportu osobistego oraz urządzeń wspomagających ruch.

Dzieci do ukończenia 10 roku życia mogą kierować rowerem po drodze tylko pod opieką osoby dorosłej. Osoby takie traktowane są jako piesi i mają obowiązek poruszać się zgodnie z przepisami dotyczącymi ruchu pieszych. Po ukończeniu 10 roku życia a przed ukończeniem 18 lat, aby móc jeździć rowerem po drogach publicznych konieczne jest posiadanie karty rowerowej. Obecnie proces przygotowania uczniów do ich pierwszego prawa jazdy ciąży głównie na szkole podstawowej. Kartę rowerową wydaje bowiem nieodpłatnie dyrektor szkoły podstawowej po zdaniu egzaminu przez ucznia i otrzymaniu pisemnej zgody rodzica. Uzyskanie karty rowerowej uwarunkowane jest zdaniem egzaminu z części teoretycznej i praktycznej, poprzedzonego odpowiednim szkoleniem. Każda osoba, która siada na rower, musi się cieszyć również dobrym zdrowiem, w szczególności nie może mieś problemów z utrzymaniem równowagi. Równie ważną rolę w procesie przygotowania dzieci do samodzielnej jazdy rowerem odgrywają rodzice. Ich zachowanie i postępowanie jest dla dzieci wzorem, od którego kształtuje się ich zachowanie w ruchu drogowym. Dziecko, które uzyska kartę rowerową, może już samodzielnie poruszać się po drodze. Musi pamiętać, aby mieć przy sobie dokument upoważniający je do poruszania się rowerem, czyli kartę rowerową.

  • Policyjny radiowóz stoi przed bramą wjazdową do miasteczka rowerowego.
  • Na pierwszym planie stoją rowery, na drugim planie policjant z ruchu drogowego rozmawia z uczniami. Zdjęcie wykonane w miasteczku rowerowym.
  • Uczniowie szkoły podstawowej jadą drogą w miasteczku rowerowym po trasie egzaminacyjnego przejazdu.
  • Pachołki ustawione na trasie przejazdu egzaminacyjnego, na drugim planie dzieci na rowerach przygotowane do rozpoczęcia przejazdu. Zdjęcie wykonane w miasteczku rowerowym.
  • Policjant z ruchu drogowego razem z nauczycielką przyglądają się przejazdowi ucznia na rowerze podczas egzaminu na kartę rowerową. Zdjęcie wykonane w miasteczku rowerowym.
  • Dziewczyna jedzie rowerem po trasie egzaminu na kartę rowerową. W tle stoi policjant ruchu drogowego.
Powrót na górę strony