Daj się zauważyć! Noś odblaski! - 2015 - rok pieszego - Komenda Miejska Policji w Bielsku-Białej

2015 - rok pieszego

Daj się zauważyć! Noś odblaski!

Piesi wciąż giną na drogach lub ulegają poważnym wypadkom. Od 31 sierpnia 2014 roku każdy pieszy, poruszający się po zmroku po drodze poza obszarem zabudowanym, ma obowiązek używania elementów odblaskowych. Nawet niewielki element odblaskowy może zapobiec tragedii i uratować życie. Dlatego też w czasie wczorajszej akcji policjanci z bielskiej drogówki, w trosce o życie i zdrowie pieszych, rozdawali elementy odblaskowe.

Tylko od początku roku na bielskich drogach doszło do blisko 100 zdarzeń z udziałem pieszych, w których zginęły 3 osoby, a blisko 50 zostało rannych. Z analizy wynika, że winę za zaistniałe zdarzenia ponoszą w równym stopniu piesi, jak i kierujący.

Jesień i zima to trudny okres zarówno dla kierowców jak i pieszych. W tym czasie pogoda jest zmienna. Na drogach jest ślisko, co wydłuża drogę hamowania pojazdów. Szybciej zapadający zmrok również wpływa niekorzystnie na komfort i bezpieczeństwo podróżowania oraz na naszą sprawność psychofizyczną. Pamiętajmy o dostosowaniu prędkości do warunków panujących na drodze! To właśnie niedostosowanie prędkości do warunków jest powodem powstawania największej ilości poważnych zdarzeń drogowych. Jednocześnie nieoświetlone drogi, brak wyznaczonych miejsc do bezpiecznego poruszania się pieszych po drodze oraz niewłaściwy sposób korzystania z dróg przez tych użytkowników sprawia, że wzrasta liczba wypadków drogowych z udziałem pieszych. Często piesi sami wymuszają pierwszeństwo na przejeżdżających samochodach. W dodatku nie zdają sobie sprawy, że są mało widoczni na drodze. Na nieoświetlonej drodze, kierowcy samochodów widzą przede wszystkim silne światła pojazdów nadjeżdżających z przeciwka i znaki poziome wymalowane na jezdni. Sylwetki pieszych i rowerzystów dostrzegają w ostatniej chwili, zazwyczaj w odległości 30 – 40 metrów. Przy złej pogodzie widoczność jeszcze bardziej się pogarsza. Jeśli jednak pieszy wyposażony jest w element odblaskowy odbijający światła samochodu, kierowca spostrzeże go już z odległości 130 – 150 metrów, czyli o około 5 razy wcześniej! To może uratować pieszemu lub rowerzyście życie!

Zapewnienie bezpieczeństwa uczestnikom ruchu drogowego w okresie jesienno – zimowym musi być zatem przedmiotem szczególnej troski. Policjanci z bielskiej drogówki zachęcają pieszych i rowerzystów do korzystania z elementów odblaskowych w czasie poruszania się po drogach, gdyż ich widoczność w tym okresie staje się jednym z ważniejszych czynników mających wpływ na bezpieczeństwo.

Pamiętajmy - widzieć nie znaczy być widocznym!. Wszystko to przemawia za koniecznością używania elementów odblaskowych na wierzchniej odzieży niezależnie od wieku. Prawidłowo noszone odblaski powinny być umieszczone na przedniej i tylnej części ubrania, w sposób pozwalający na dostrzeżenie ich w światłach kierujących nadjeżdżających z obu kierunków. Z elementów odblaskowych powinno korzystać każde dziecko poruszające się po drodze, niezależnie od tego, którą częścią drogi się porusza – chodnikiem, poboczem, czy jezdnią.

Spot „Noś odblaski!” powstał przy współpracy Wydziału Ruchu Drogowego KWP w Krakowie z firmą Imagine Studio Filmowe.

  • Akcja - Noś odblaski
  • Akcja - Noś odblaski
  • Akcja - Noś odblaski
  • Widoczność pieszego na drodze
  • Widoczność pieszego na drodze
  • Widoczność pieszego na drodze

Film Akcja "Noś odblaski"

Pobierz plik Akcja "Noś odblaski" (format mp4 - rozmiar 9.96 MB)