2016 - rok pieszego

Akcja „Widoczni – bezpieczni”. Daj się zobaczyć – stawką jest życie!

„Widoczni – bezpieczni” - pod takim hasłem rusza w najbliższy czwartek akcja bielskiej drogówki oraz Fundacji Na Rzecz Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego w Bielsku-Białej i Radia Bielsko. Celem działam jest poprawa bezpieczeństwa pieszych. Akcja prowadzona będzie w okresie jesienno – zimowym w godzinach wieczornych. W czasie działań policjanci będą rozdawać pieszym elementy odblaskowe i zachęcać do ich noszenia – nie tylko poza obszarem zabudowanym, gdzie jest to obowiązkiem - ale także w mieście.

Gośćmi wczorajszej, porannej audycji Radia Bielsko byli: Alicja Puszyńska – prezes Fundacji na Rzecz Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego w Bielsku-Białej, Komendant Miejski Policji w Bielsku-Białej insp. Dariusz Matusiak oraz Zastępca Naczelnika Wydziału Ruchu Drogowego bielskiej komendy podkom. Krzysztof Stankiewicz, którzy przybliżyli słuchaczom cele prowadzonej akcji. „Przepisy wprowadziły obowiązek używania odblasków poza terenem zabudowanym. My chcemy, żeby korzystano z nich także w mieście. Policyjne statystyki pokazują, że do większości wypadków z udziałem pieszych dochodzi w terenie zabudowanym, gdzie jest dobra infrastruktura - są chodniki i jest oświetlenie” - mówił w czasie spotkania insp. Dariusz Matusiak.

Podkom. Krzysztof Stankiewicz z wydziału ruchu drogowego bielskiej policji podkreślał natomiast, że wina takich zdarzeń najczęściej leży po stronie kierowców. Nie zwalnia to jednak pieszych z zachowania ostrożności na drodze. „Tak naprawdę niewiele potrzeba. Element odblaskowy niewiele kosztuje, a wiele znaczy, bo może uratować życie”. Przybliżył także policyjne statystyki. Od momentu wejścia w życie, w sierpniu 2014r. nowych przepisów zobowiązujących pieszych do noszenia elementów odblaskowych poza obszarem zabudowanym, policjanci odnotowali 337 przypadków, w których piesi naruszyli obowiązujące przepisy. Za wykroczenie to grozi mandat karny w wysokości do 100 zł.

Akcja „Widoczni - bezpieczni” potrwa przez całą zimę. Co czwartek wspólne patrole drogówki, reporterów Radia Bielsko i przedstawicieli Fundacji na Rzecz Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego, będą rozdawały pieszym odblaski ufundowane przez bielską fundację. W czasie kontroli policjanci położą nacisk na informowanie pieszych o tym, jak ważne jest używanie elementów odblaskowych – także w obszarze zabudowanym. Relacji z akcji można będzie posłuchać na antenie radia.

Więcej informacji na stronie Radia Bielsko.

  • Zdj. M. Fritz - Radio Bielsko