2016 - rok pieszego

Policjanci i księża wspólnie dla ochrony życia

Rusza kolejna edycja akcji prowadzonej przez policjantów z bielskiej drogówki oraz księży z Caritas Diecezji Bielsko-Żywieckiej i firmy ubezpieczeniowej. „Świeć przykładem nie tylko w Adwencie! Załóż odblaski i bądź widoczny na drodze!” - to hasła przyświecające wspólnym działaniom zainicjowanym w trosce o bezpieczeństwo seniorów. W planach są wizyty stróżów prawa na wieczornych mszach świętych w kościołach. Po mszy policjanci spotkają się z wiernymi i będą rozdawać elementy odblaskowe.

Policjanci z bielskiej drogówki wspólnie z bielskim Caritasem usiłują chronić życie pieszych. Stróże prawa odwiedzą kościoły w mniejszych miejscowościach, a także te które znajdują się w pobliżu ruchliwej drogi. W czasie nabożeństw będą przestrzegać wiernych przed niebezpieczeństwami na drogach, a przede wszystkim wyjaśnią jak być lepiej widocznym. Wytłumaczą, jaka jest różnica między osobami, które po zmroku nie używają odblasków, a tymi które je noszą. Po nabożeństwie odblaski będą rozdawane osobom starszym. Akcja ma trafić do 16 parafii w całej diecezji.

„Już w najbliższą niedzielę pojawimy się na wieczornej mszy św. w Jasienicy. Potem odwiedzimy Kobiernice, Bestwinę i Biery”- mówił ks. Robert Kasprowski, szef diecezjalnej Caritas, podczas wczorajszej konferencji.  

W czasie ubiegłorocznej akcji rozdano 2 tysiące odblasków. W tym roku, głównie do osób starszych, trafi 7 tysięcy. Te prewencyjne działania podejmowane są w ramach kampanii „2016 – rok pieszego”, której celem jest zminimalizowanie liczby wypadków drogowych z udziałem pieszych.

 

  • Zdj. M. Fritz – Radio Bielsko