2016 - rok pieszego

Policjanci w kościele mówili o bezpieczeństwie pieszych

Policjanci w kościele to w Bielsku-Białej i powiecie bielskim żadna nowość. W ten sposób mundurowi z bielskiej drogówki wspólnie z księżmi usiłują chronić życie pieszych. Stąd kolejna wizyta stróżów prawa na niedzielnej mszy świętej. Tym razem w kościele pw. Narodzenia Najświętszej Maryi Panny i św. Walentego w bielskim Lipniku, gdzie mundurowi mówili o bezpieczeństwie i rozdali ponad pół tysiąca odblasków.

Wizyty policjantów w kościołach odbywają się w ramach akcji „Świeć przykładem nie tylko w Adwencie”, w którą zaangażowani są księża z Caritas Diecezji Bielsko-Żywieckiej. Działania te honorowym patronatem objął Komendant Wojewódzki Policji w Katowicach insp. Krzysztof Justyński.

Policjanci z Wydziału Ruchu Drogowego bielskiej komendy odwiedzają kościoły w mniejszych miejscowościach, a także te, które znajdują się w pobliżu ruchliwej drogi. W czasie nabożeństw przestrzegają wiernych przed niebezpieczeństwami na drogach. Tłumaczą podstawowe zasady bezpieczeństwa, a przede wszystkim wyjaśniają jak być lepiej widocznym. To właśnie bowiem piesi, w przeciwieństwie do kierowców i pasażerów samochodów, są najbardziej narażeni na wypadki, a noszenie odblasków na drogach może w znacznym stopniu poprawić ich bezpieczeństwo.

Policjanci rozdają uczestnikom nabożeństw elementy odblaskowe ufundowane przez Caritas i firmę ubezpieczeniową. Jednocześnie informują o obowiązku ich noszenia po zmroku, poza obszarem zabudowanym, jeżeli pieszy nie porusza się chodnikiem. Zachęcają także do noszenia elementów odblaskowych w mieście, w obszarze zabudowanym, gdzie nie jest to obowiązkowe, a niestety dochodzi do licznych potrąceń pieszych – również na przejściach dla pieszych.

Kampania skierowana jest do starszych ludzi, bo to oni najczęściej giną na drogach. Kościół natomiast ma ogromny wpływ, siłę przebicia i autorytet, stąd prośba o wsparcie akcji przez duchownych. Informacja podana przez księdza lub katechetę może znacznie skuteczniej aniżeli apele policji dotrzeć do osoby starszych.

Dziękujemy Redakcji TVP 3 oraz TVP Religia za udział w naszych wczorajszych działaniach.

Film Policjanci w kościele

Pobierz plik Policjanci w kościele (format mp4 - rozmiar 11.43 MB)