2016 - rok pieszego

Policjanci z drogówki w „Dniu odblasków”

25 stycznia ogłoszony został „Dniem odblasków”. Policjanci z bielskiej drogówki włączyli się w tę ogólnopolską akcję profilaktyczną, zachęcając wszystkich użytkowników ruchu drogowego do dbania o wspólne bezpieczeństwo. Mundurowi byli wszędzie tam, gdzie najczęściej dochodzi do zdarzeń z udziałem pieszych i wręczali im odblaskowe opaski.

Akcja ma na celu promowanie powszechnego używania elementów odblaskowych przez pieszych. Dzisiaj policjanci z drogówki przekazywali wszystkim uczestnikom ruchu drogowego odblaskowe opaski. W czasie działań stróże prawa tłumaczyli pieszym, dlaczego warto nosić elementy odblaskowe. Dodatkowo zachęcali, aby odblaski nosić zawsze, nie tylko w tym szczególnym dniu. Elementy odblaskowe otrzymywali również kierowcy, z prośbą, aby przekazali je bliskim lub też napotkanym pieszym, którzy jeszcze ich nie posiadają.

Ten niewielki, lekki i łatwy w użyciu odblask może uratować ludzkie życie na drodze. Jego umieszczenie w widocznym miejscu, pozwala kierującemu w porze nocnej zauważyć osobę wyposażoną w odblask z odległości ok. 150 metrów. Brak jakiegokolwiek elementu odblaskowego dystans ten skraca do zaledwie 20 – 30 metrów. 

„Dzień Odblasków” zorganizowany został zgodnie z założeniami projektu „Bezpieczeństwo w ruchu drogowym”, finansowanego ze środków Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego 2009-2014 i Norweskiego Mechanizmu Finansowego 2009-2014 w ramach Funduszu Współpracy Dwustronnej na poziomie krajowym w 2016r.