Wiadomości

Leśnicy szkolą policjantów

Data publikacji 28.11.2013

Ścisła współpraca w zakresie kradzieży drewna z lasu, kontrola obrotu drewnem, wymagana dokumentacja przewozowa, a także znakowanie ściętego drewna, obliczanie jego masy, objętości i wyliczanie wartości to główne tematy szkolenia, które odbyło się wczoraj w siedzibie Nadleśnictwa Bielsko.

Szkolenie zostało przeprowadzone w efekcie porozumienia podpisanego przez Regionalną Dyrekcję Lasów Państwowych w Katowicach i Komendę Wojewódzką Policji w Katowicach. W szkoleniu prowadzonym przez nadleśniczego mgr inż. Huberta Kobarskiego oraz specjalistę ds. użytkowania, marketingu i BHP mgr inż. Tomasza Gawędę z Nadleśnictwa Bielsko, uczestniczyli policjanci z bielskiego garnizonu na czele z Zastępcą Komendanta Miejskiego Policji w Bielsku-Białej podinsp. Jarosławem Mańdokiem. Celem było nawiązanie ścisłej współpracy na rzecz poprawy bezpieczeństwa obszarów leśnych. Wciąż bowiem zdarzają się przypadki kradzieży drewna, a w okresie świątecznym także ścinania choinek i obłamywania gałęzi jodłowych oraz kłusownictwa, zaśmiecania lasów i niszczenia infrastruktury turystycznej. Aby zmniejszyć skalę problemów leśnicy szkolą policjantów, m.in. w zakresie prowadzenia czynności kontrolnych pojazdów załadowanych drewnem w aspekcie obowiązującej dokumentacji. Mundurowi otrzymali od leśniczych przydatne poradniki zawierające wzory dokumentów wymaganych przy obrocie drewnem, m.in.: asygnat, kwitów wywozowych, paragonów fiskalnych i faktur.

 

W okresie poprzedzającym zbliżające się Święta Bożego Narodzenia, wzorem lat poprzednich, należy się spodziewać wzmożonych patroli Policji i Straży Leśnej na obszarach podbeskidzkich lasów. Celem działań będzie, m.in. ujawnianie sprawców kradzieży drewna z lasu, ścinania choinek i gałęzi jodły na stroiki, ale także zatrzymywanie sprawców, którzy naruszą zakaz wjazdu do lasu pojazdami mechanicznymi (quadami, skuterami śnieżnymi), a przy okazji niszczą stoki narciarskie.


Film w formacie nieobsługiwanym przez odtwarzacz. Pobierz plik (format flv - rozmiar 3.53 MB)

Powrót na górę strony