Zatrzymany za przemoc w rodzinie
W czasie wczorajszej interwencji policjanci z komisariatu I zatrzymali 41-letniego bielszczanina, który jest podejrzewany o przemoc wobec swojej partnerki i jej 14-letniego syna. Za przestępstwo to sprawcy może grozić do 5 lat za kratami.
Policjanci zostali wezwani na interwencję do jednego z mieszkań na bielskim osiedlu Złote Łany, gdzie nietrzeźwy mężczyzna wszczął awanturę domową. W czasie kłótni pobił kobietę i wulgarnie się do niej odnosił. Groził jej śmiercią. Mundurowi zatrzymali awanturnika i zakuli go w kajdanki. Badanie alkomatem wykazało, że miał ponad 2 promile alkoholu w wydychanym powietrzu. Noc spędził w policyjnym areszcie. Kiedy wytrzeźwieje usłyszy zarzuty fizycznego i psychicznego znęcania się nad rodziną, za co grozi mu do 5 lat więzienia. O jego dalszym losie zadecyduje prokurator.
Przemoc to naruszanie nietykalności osobistej, stosowanie kar cielesnych, zadawanie cierpień psychicznych, wszelkie formy poniżania. To także brak opieki, który ma konsekwencje dla zdrowia fizycznego lub psychicznego.Przemocą jest także celowe zaniechanie działań, które mogłyby zapobiec krzywdzie.
Jak rozpoznać przemoc
Zaniedbywanie – to niezaspokajanie podstawowych potrzeb materialnych i emocjonalnych, niezapewnienie jedzenia, ubrań, schronienia, opieki medycznej, bezpieczeństwa.
Przemoc fizyczna – to celowe uszkodzenia ciała, zadawanie bólu lub groźba uszkodzenia ciała. Skutkiem przemocy fizycznej mogą być złamania, siniaki, rany cięte, poparzenia, obrażenia wewnętrzne.
Przemoc seksualna – to angażowanie w aktywność seksualną bez zgody i/lub świadomości osoby angażowanej. Wykorzystywanie seksualne odnosi się do zachowań z kontaktem fizycznym, (np. dotykanie, współżycie) oraz do zachowań bez kontaktu fizycznego (pokazywanie materiałów pornograficznych, podglądanie, ekshibicjonizm). Przemoc ta może być jednorazowym incydentem lub powtarzać się przez dłuższy czas.
Przemoc emocjonalna – to powtarzające się poniżanie, upokarzanie i ośmieszanie, wciągnie w konflikt, manipulowanie, wymagania i oczekiwania, którym druga osoba nie jest w stanie sprostać.
Szczególną grupą osób dotkniętych przemocą są dzieci oraz osoby poniżej 18-tego roku życia. W tym wypadku istnieje obowiązek zawiadomienia o przestępstwie odpowiednich instytucji wymiaru sprawiedliwości. Osoby niepełnoletnie mogą szukać pomocy pod BEZPŁATNYM ogólnopolskim telefonem zaufania dla dzieci i młodzieży:
116 111 – Telefon Zaufania dla Dzieci i Młodzieży
Telefon obsługiwany jest przez wykwalifikowanych psychologów i pedagogów, którzy nieletnim ofiarom przemocy udzielają profesjonalnej pomocy.
Jednocześnie przypominamy, że wszystkie ofiary przestępstw mogą dzwonić alarmowo pod nr 997 lub 112.