Wiceminister Grzegorz Karpiński na spotkaniu z seniorami
Wiceminister Spraw Wewnętrznych Grzegorz Karpiński wraz z Komendantem Wojewódzkim Policji w Katowicach nadinsp. Jarosławem Szymczykiem oraz Komendantem Miejskim Policji w Bielsku-Białej insp. Dariuszem Matusiakiem wzięli udział w spotkaniu ze studentami Uniwersytetu Trzeciego Wieku Akademii Techniczno – Humanistycznej w Bielsku-Białej. Spotkanie, którego tematyką było bezpieczeństwo seniorów, odbyło się w auli Liceum Ogólnokształcącego im. Mikołaja Kopernika w Bielsku-Białej.
„Policjant jest osobą, do której zawsze możecie się zwrócić”, powiedział wiceszef MSW podczas spotkania z seniorami. Jednocześnie podkreślił, że w przypadku przestępstw „na wnuczka” i „na policjanta” najważniejsza jest profilaktyka. Wyłudzanie pieniędzy wspomnianymi metodami to wyjątkowo wyrafinowane przestępstwa. Oszuści wykorzystują dobroć i ufność seniorów. Pozbawiają ich często oszczędności całego życia. Najczęściej ofiarami są osoby powyżej 70 lat – stanowią aż 80 procent wszystkich pokrzywdzonych. Częściej są to kobiety, niż mężczyźni. Zazwyczaj do przestępstw tych dochodzi w dużych aglomeracjach miejskich. Przestępcy działający tymi metodami wyłudzają pieniądze od naszych babć, mam, cioć, dziadków, ojców i wujków.
Od początku roku w skali kraju odnotowano ponad 2 tys. prób wyłudzenia pieniędzy tymi metodami. W ponad 1,3 tys. przypadków zakończyło się na usiłowaniu. Dokonano 734 oszustw, w tym „na policjanta” - 579, natomiast „na wnuczka” - 193. Łączne straty wyniosły ponad 23 mln zł. W samym Bielsku-Białej i powiecie bielskim odnotowano łącznie ponad 80 takich zdarzeń. W 65 przypadkach zakończyły się one na usiłowaniu, natomiast w 18 przypadkach oszuści wyłudzili od starszych osób ponad 300 tys. zł.
W czasie spotkania wiceszef MSW ostrzegał przed oszustami i omówił sposoby ich działania. Zwrócił też uwagę, że członkowie grup przestępczych zmieniają sposoby działania. Coraz częściej podają się za funkcjonariuszy zajmujących się rozpracowaniem oszustów. Dlatego też, jak podkreślił, tak ważne jest współdziałanie wszystkich służb i instytucji odpowiedzialnych za bezpieczeństwo obywateli, a także współpraca z organizacjami pozarządowymi, samorządami i mediami. „Mam nadzieję, że dzięki wspólnym wysiłkom uda nam się ograniczyć skalę tych przestępstw”, powiedział wiceminister Grzegorz Karpiński.