Wiadomości

75 wyścig kolarski „Tour de Pologne” zawitał na Podbeskidzie

Data publikacji 07.08.2018

4 sierpnia ruszył 75. Tour de Pologne - największe wydarzenie kolarskie w Polsce. Przez nasz rejon przebiega dzisiejszy - IV etap wyścigu z Jaworzna aż do Szczyrku, który biegnie przez gminy: Wilamowice, Porąbka, Buczkowice i Szczyrk. Bielscy policjanci, na całej trasie przejazdu kolarzy, dbają o bezpieczeństwo zarówno sportowców, jak i zgromadzonej publiczności.

Zabezpieczeniem wyścigu i zapewnieniem bezpieczeństwa w ruchu drogowym zajmują się policjanci z Bielska-Białej, bielskiego Samodzielnego Pododdziału Prewencji Policji, Jastrzębia Zdroju, Rybnika, Komisariatu Autostradowego Policji w Gliwicach oraz funkcjonariusze Straży Granicznej. Ich zadaniem jest dynamiczne zabezpieczenie tras na poszczególnych etapach wyścigu, udzielanie pomocy zespołom pilotującym na całej trasie i współpraca oraz wymiana informacji pomiędzy sędzią głównym, organizatorami, „radiem wyścigu”, a zespołami pilotującymi.

Zmagania zawodowych kolarzy zostały poprzedzone wyścigiem Kinder+Sport Mini Tour de Pologne, który odbył się dzisiaj w Szczyrku. Blisko 100 dzieci w wieku od 7 do 14 lat rywalizowało na trasie sąsiadującej z Placem Świętego Jakuba. Na starcie rowerowych zmagań na uczestników czekali policjanci, którzy wspólnie z organizatorami sportowej imprezy zadbali o ich bezpieczeństwo. Policjanci z drogówki przygotowali dla młodych kolarzy lampki rowerowe. Warunkiem otrzymania zestawu było przyjechanie rowerem, który nie posiadał oświetlenia. Mundurowi wraz z organizatorami zamontowali prawie 100 zestawów oświetleniowych, które stanowią obowiązkowe wyposażenie rowerów. Korzystając z tej okazji, policjanci przypominali rowerzystom o podstawowych zasadach bezpieczeństwa na drodze. Po szybkim instruktażu obsługi oświetlenia, przyszedł czas na start wyścigu. Młodzi rowerzyści zmagali się na trasie, na której później pojawili się zawodowi kolarze z całego świata, startujący w Tour de Pologne.

Jutro kolejny dzień kolarskich zmagań. Z uwagi na konieczność zamknięcia dróg na trasie V etapu Tour de Pologne, który biegnie z Wieliczki do Bielska-Białej, przypominamy kierowcom o utrudnieniach, jakie wystąpią w ruchu drogowym podczas tego sportowego wydarzenia.

Trasy głównego przejazdu wraz z drogami dochodzącymi zostaną trwale wyłączone z ruchu kołowego dnia 8 sierpnia br. od godziny 14:30 do godziny 17:00 z zastrzeżeniem, że ruch będzie sukcesywnie przywracany po przejeździe kolumny wyścigu.

Trasa głównego przejazdu V etapu na terenie Bielska-Białej przebiega ulicami:

Górską (od strony Przełęczy Przegibek do Żywieckiej), Żywiecką (pomiędzy Górską a Bora Komorowskiego), Bora Komorowskiego, Andersa (od Partyzantów do Al. Armii Krajowej), Al. Armii Krajowej, Karbową, Kolistą, Gościnną.

Utrudnienia w ruchu będą także spowodowane Sport Mini Tour de Pologne oraz Sport Mini Tour de Pologne Cup. Z tego powodu w Bielsku-Białej od godziny 11:00 z ruchu zostaną wyłączone ulice: Al. Armii Krajowej (od ul. Gościnnej), Karbowa, Kolista (pomiędzy Karbową a Gościnną) oraz Gościnna.

W związku z powyższym prosimy, aby mieszkańcy chcący przemieszczać się po terenie miasta w trakcie trwania wyścigu kolarskiego kierowali się na zewnętrzne obwodnice miasta – drogi S-1 i S-52. Prosimy o omijanie ulic na trasie wyścigu i przyległych.

Apelujemy o zachowanie ostrożności, rozsądku i stosowanie się do poleceń policjantów i innych osób wyznaczonych do zabezpieczenia wyścigu.

Powrót na górę strony