Wiadomości

Uwaga na złodziei!

Data publikacji 09.01.2009

W ostatnich dniach w Bielsku-Białej doszło do licznych kradzieży. Niefrasobliwość przyszłych ofiar ułatwiła złodziejom działanie aż w 11 przypadkach. Sprawcy jak zwykle grasowali wszędzie tam, gdzie panował tłok: w sklepach, autobusach, pociągach, centrach handlowych, na dworcach i targowiskach.

W ostatnich dniach w Bielsku-Białej doszło do licznych kradzieży. Niefrasobliwość przyszłych ofiar ułatwiła złodziejom działanie aż w 11 przypadkach. Sprawcy jak zwykle grasowali wszędzie tam, gdzie panował tłok: w sklepach, autobusach, pociągach, centrach handlowych, na dworcach i targowiskach.


 

Wczoraj w sklepie przy ulicy Mostowej w Bielsku-Białej z torebki bielszczanki zginął portfel z dokumentami i kartą bankomatową. Przy pomocy skradzionej karty złodziej wypłacił z bankomatu 400 złotych. Do podobnej kradzieży doszło w sklepie przy ulicy Cyniarskiej. Kieszonkowiec skradł z torebki portfel, a wraz z nim dokumenty i pieniądze w kwocie 1150 złotych. Na bielskim targowisku miejskim przy ulicy Lompy z kieszeni spodni bielszczanina zginęło etui z dowodem osobistym.

 

Złodzieje wykorzystują też otwarte drzwi mieszkań i pomieszczeń biurowych. Wczoraj w szkole Wieszczętach z otwartego pokoju jednego z nauczycieli zginął telefon komórkowy o wartości 800 złotych. Ze stolika w prywatnym mieszkaniu złodziej skradł 3 telefony komórkowe i 2 damskie zegarki. Sprawca bez większego problemu wszedł do mieszkania, którego właściciele zapomnieli o zamknięciu drzwi wejściowych. Z otwartej piwnicy przy ulicy Radosnej w Bielsku-Białej sprawcy skradli elektronarzędzia o wartości 400 złotych.

 

APELUJEMY O OSTROŻNOŚĆ !

 

Należy pamiętać, że uwagę złodziei zwracają przede wszystkim osoby dobrze ubrane, mające na sobie widoczną biżuterię, sprawiające wrażenie ludzi zamożnych. Miasto-tłok-wycieczka to raj dla kieszonkowców - nie ułatwiaj im działań! Kieszonkowcy pracują zazwyczaj w grupie, rzadko kiedy decydują się działać pojedynczo. Dogodne warunki stwarzają im miejsca o dużym skupieniu ludzi, takie jak imprezy sportowe, rozrywkowe czy handlowe. Wykorzystują zamieszanie i tłok, a często sami go powodują, aby ułatwić sobie działanie. Szczególną operatywność wykazują w zatłoczonych autobusach przy wsiadaniu i wysiadaniu, w momencie kiedy uwaga podróżnych jest już zajęta czymś innym. Ulubionym miejscem ich "pracy" są również przystanki, dworce autobusowe i kolejowe - dokonują kradzieży w kolejkach do kas, na peronach, gdy ręce ofiary zajęte są bagażem.
 

Jak ustrzec się przed kieszonkowcem:
 

  • dobrze zabezpiecz noszone przy sobie dokumenty i pieniądze,
  • zwracaj szczególną uwagę na osoby znajdujące się tuż przy Tobie,
  • w środkach masowej komunikacji wybieraj zawsze miejsce w pobliżu znanych Ci osób lub kierującego - unikaj pustych przedziałów w pociągu,
  • pamiętaj, że podróżując w stanie po spożyciu alkoholu łatwiej możesz stać się ofiarą złodziei! Nie nawiązuj przygodnych znajomości,
  • nie noś przy sobie większej ilości gotówki, aniżeli wynika to z potrzeby zakupów w danym dniu,
  • pieniądze trzymaj przy sobie w dwóch różnych miejscach - pozwoli to zmniejszyć ryzyko utraty całej kwoty,
  • nie demonstruj zawartości portfela, gdy widzą to przypadkowe osoby,
  • obserwuj otoczenie oraz swój bagaż przy wsiadaniu do zatłoczonego autobusu lub pociągu, Torby i pakunki trzymaj przed sobą. Zwróć uwagę na osoby, które tworzą sztuczny tłok. Obserwowane - nie dokonają kradzieży,
  • nie zasypiaj podróżując publicznymi środkami komunikacji,
  • unikaj noszenia torebki na pasku z tyłu. Torebkę należy odwracać zamkiem "do siebie", a nie na zewnątrz, a portmonetka powinna zawsze znajdować się na dnie torebki,
  • podczas mierzenia garderoby, pakowania zakupów, płacenia w sklepie - NIE okładaj torebki na podłogę lub ladę - złodziejowi wystarczy nawet taki krótki moment.
  • klucze do mieszkania noś w innym miejscu niż dokumenty z adresem - jeżeli złodziej zdobędzie taki komplet może okraść Twoje mieszkanie zanim zdążysz zareagować.

W sytuacji zagrożenia - usiłowania kradzieży kieszonkowej - wszczynaj alarm! Głośny okrzyk zwracający uwagę innych osób potrafi skutecznie zniechęcić złodzieja .
 

Powrót na górę strony