Wiadomości

Road Safety Days na bielskich drogach

Dzisiaj na bielskich drogach odbyła się akcja kulminacyjna prowadzonej w dniach od 16 do 22 września na terenie województwa śląskiego akcji pn. „ROAD SAFETY DAYS”, czyli Dni Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego. Głównym celem akcji jest przede wszystkim realizacja założenia WIZJI ZERO, czyli dążenie do liczby ZERO wypadków drogowych oraz ZERO ofiar śmiertelnych w ruchu drogowym.

Odpowiedzialność za bezpieczeństwo w ruchu drogowym ponosi każdy z nas. Bez względu na to, czy jesteśmy pieszym uczestnikiem ruchu drogowego, czy kierującym jakimkolwiek pojazdem. Razem możemy dążyć do minimalizacji zdarzeń w ruchu drogowym. Dni Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego koordynowane są przez Europejską Organizację Policji Ruchu Drogowego ROADPOL i prowadzą je wszystkie europejskie kraje. Akcja wspierana jest między innymi przez Komisję Europejską oraz Europejską Radę Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego (ETSC).

Dzisiaj policjanci bielskiej drogówki zwracali szczególną uwagę na kierowców przekraczających dozwoloną prędkość. Jej przekraczanie jest jedna z głównych przyczyn zdarzeń drogowych. Policjanci pojawili się w miejscach, gdzie dochodzi do największej liczby zdarzeń drogowych oraz w rejonach przejść dla pieszych. Podczas akcji kierowcy, którzy przekraczali dozwoloną prędkość, mogli sprawdzić swoje zdolności motoryczne podczas badania koordynacji wzrokowo-ruchowej na urządzeniu wykorzystywanym podczas badań psychologicznych kierowców zawodowych. Biorąc udział w naszej akcji profilaktyczno-edukacyjnej mieli szanse uniknąć mandatu karnego i okazję, aby sprawdzić się podczas profesjonalnego badania swojej reakcji.

Kierowcy Ci mogli się przekonać, jak czcze bywa przekonanie, że potrafię „jeżdźić szybko i bezpiecznie” i o tym, że na drodze o życiu lub śmierci decydują nierzadko ułamki sekund.

Dziękujemy za pomoc w zorganizowaniu dzisiejszej akcji dr. Sebastianowi Hess z Pracowni Psychologicznej PSYCHE w Bielsku-Białej przy ul. Filomatów 10, personelowi stacji paliw Orlen przy ul. Bystrzańskiej oraz przedstawicielom mediów, którzy włączyli się w promocję naszej akcji.

  • Policjantka ruchu drogowego rozmawia z dziennikarzami.
  • Policjanci rozmawiają z kontrolowanym kierowcą.
  • Policjantka trzyma radar do mierzenia prędkości samochodów.
  • Policjant drogówki zatrzymuje tzw. lizakiem samochód do kontroli.
  • Policjanci rozmawiają z kontrolowanym kierowcą.
  • Policjanci rozmawiają z kontrolowanym kierowcą.
  • Policjant z drogówki mierzy prędkość nadjeżdżającego pojazdu.
  • Policyjny alkomat pokazuje, że badanie wykazało brak alkoholu w organizmie.
  • Urządzenie do badania zdolności motorycznych kierowcy.
Powrót na górę strony