Uwaga na oszustów! - Wiadomości - Komenda Miejska Policji w Bielsku-Białej

Wiadomości

Uwaga na oszustów!

Data publikacji 10.11.2020

W Bielsku-Białej grasują oszuści, którzy podszywają się pod funkcjonariuszy Policji i próbują wyłudzić pieniądze. Oszuści dzwonią, twierdząc, że oszczędności, które posiadają w domu seniorzy zagrożone są kradzieżą przez grupę przestępczą. Przypominamy – policjanci ani funkcjonariusze innych służb państwowych nigdy nie proszą o przekazanie pieniędzy i nigdy nie dzwonią z takim żądaniem!

Telefony od fałszywych policjantów odebrało dzisiaj już kilku bielszczan. Jeden z oszustów, ten, który dzwoni do wytypowanej ofiary, podaje się za policjanta o nazwisku Nowak lub Kowal. Twierdzi, że tropią szajkę złodziei i pod tym pozorem wypytuje seniorów o oszczędności. Pod pozorem zabezpieczenia gotówki przed rzekomą utratą chce wyłudzić pieniądze. Na szczęście do tej pory nikt nie dał się oszukać. Ostrzegamy przed tą popularną metodą oszustwa.

PAMIĘTAJ!

- Policja nigdy nie prosi o przekazanie pieniędzy i nigdy nie dzwoni z takim żądaniem!
- Policja nigdy nie informuje telefonicznie o prowadzonych działaniach! Jeżeli odebrałeś taki telefon bądź pewien, że dzwoni oszust!
- Nigdy w takich sytuacjach nie przekazuj pieniędzy, nie podpisuj dokumentów, nie zakładaj kont w banku i nie przekazuj nikomu swoich danych, numerów PIN i haseł!
- Po takiej rozmowie natychmiast zadzwoń do kogoś bliskiego na znany Ci numer i opowiedz o tym zdarzeniu. Poinformuj Policję.
Przypominamy, że policjant, który podejmuje czynności służbowe w cywilu i nie jest umundurowany, MUSI podać stopień, imię i nazwisko i okazać legitymację służbową w taki sposób, aby osoba, wobec której podejmuje czynność służbową, miała możliwość odczytania numeru i nazwy organu wydającego legitymację oraz nazwiska policjanta. Pamiętajmy, że policjanci nigdy nie żądają pieniędzy za prowadzone czynności ani też nie pośredniczą w przekazywaniu gotówki!
Jak działają oszuści?
- dzwonią na telefon stacjonarny, a numery wybierają z książki telefonicznej,
- rozmowę prowadzą w taki sposób, aby osoba oszukiwana uwierzyła, że rozmawia z kimś z rodziny i sama wymieniła imię wnuka, czy córki,
- utrzymują stały kontakt telefoniczny lub wykonują do swoich ofiar bardzo wiele połączeń telefonicznych w krótkich odstępach czasu, w celu wywarcia presji psychologicznej i nakłonienia do szybkiego przekazania pieniędzy oraz utrudnienie kontaktu z członkami rodziny, w celu zweryfikowania całej sytuacji,
- kiedy wyczuwają, że osoba oszukiwana ma jakieś wątpliwości co do tożsamości dzwoniącego, oszuści bardzo często stosują szantaż emocjonalny.