Zmiana warty w wapienickim pododdziale policji - Wiadomości - Komenda Miejska Policji w Bielsku-Białej

Wiadomości

Zmiana warty w wapienickim pododdziale policji

W poniedziałek odbyło się uroczyste pożegnanie dwóch dowódców z kadry kierowniczej Samodzielnego Pododdziału Prewencji Policji w Bielsku-Białej. Z powodu obowiązujących rygorów sanitarnych uroczystość miała skromniejszy niż w ubiegłych latach przebieg. Obydwaj stróże prawa w policyjnym mundurze służyli 30 lat.

W siedzibie Samodzielnego Pododdziału Prewencji Policji w Bielsku-Białej w poniedziałek odbyła się uroczysta zbiórka, podczas której dowódcy dwóch plutonów pożegnali się z mundurem. Spotkanie odbyło się w reżimie sanitarnym, a jego przebieg miał skromniejszy charakter, niż było to w latach ubiegłych. Z mundurem pożegnali się aspirant sztabowy Sławomir Figura i aspirant sztabowy Wiesław Kruliczak. Obydwaj przesłużyli w policyjnym mundurze 30 lat, od początku w wapienickim pododdziale prewencji. Zajmowali się zabezpieczeniami imprez masowych na terenie miasta Bielska-Białej, ale brali także udział w ogólnopolskich akcjach policyjnych m.in. zabezpieczenie COP 24, Światowych Dniach Młodzieży czy wizyt papieża. Przede wszystkim jednak patrolowali ulice miasta i powiatu dbając o bezpieczeństwo mieszkańców regionu. Karierę zwieńczyli awansami na dowódców plutonów, swoim doświadczeniem zaś przez lata służyli młodszym kolegom.

W uroczystości wzięli udział dowódca pododdziału młodszy inspektor Dariusz Fajferek oraz policjanci z wapienickiej jednostki. Ponieważ odchodzący na emeryturę stróże prawa byli członkami policyjnego związku zawodowego, w ich pożegnaniu wzięli udział aspirant sztabowy Michał Szczęśniak i aspirant sztabowy Maciej Dziergas, przewodniczący i wiceprzewodniczący NSZZ Policjantów województwa śląskiego. Sławomir Figura został odznaczony Krzyżem Niepodległości klasy I z Gwiazdą, Medalem 100-lecia Policji oraz Złotą Odznaką Honorową NSZZ Policjantów, a Wiesław Kruliczak Krzyżem Niepodległości klasy I z Gwiazdą, Medalem 100-lecia Policji oraz Srebrną Odznaką Honorową NSZZ Policjantów.

Spotkanie było także okazją do wielu wspomnień i wzruszeń. Przez 30 lat zawiązały się przyjaźnie, które będą trwały pomimo zawieszenia przez nich policyjnych mundurów na przysłowiowy kołek.

  • Na stoliku leżą policyjne szable oraz odznaczenia.
  • Widok na ramię policyjnego munduru z naszywką nazwy formacji. Na drugim planie stoją uczestnicy policyjnej uroczystości.
  • Dowódca pododdziału policji uderza w symbolicznym geście szablą stojącego na przeciw niego policjanta.
  • Dowódca pododdziału policji uderza w symbolicznym geście szablą stojącego na przeciw niego policjanta.
  • Uczestnicy policyjnej zbiórko stoją na sali gimnastycznej.
  • Sześciu policjantów stoi na schodach prowadzących do wejścia do jednostki policji. Na pierwszym planie dwaj policjanci trzymają tablo z policyjnymi odznaczeniami, a jeden z nich szablę.