Wiadomości

Plaga kradzieży rowerów

Data publikacji 19.06.2009

Ponownie apelujemy – pilnujcie swoich rowerów! Pozostawiane bez dozoru właścicieli jednoślady giną sprzed sklepów, szkół, a także z korytarzy budynków i piwnic.

Ponownie apelujemy – pilnujcie swoich rowerów! Pozostawiane bez dozoru właścicieli jednoślady giną sprzed sklepów, szkół, a także z korytarzy budynków i piwnic.


Właściwie nie ma dnia, aby oficer dyżurny nie odnotował zgłoszenia o kradzieży roweru. Wczoraj sprzed budynku czechowickiego liceum przy ulicy Konopnickiej zginął rower górski o wartości tysiąca złotych. „Góral” wart 900 złotych zniknął też z terenu kąpieliska w Czechowicach-Dziedzicach. Poprzedniego dnia z klatki schodowej bloku przy ulicy Dembowskiego w Bielsku-Białej złodziej skradł dwa rowery górskie, których wartość właścicielka wyceniła na 900 złotych. W miniony poniedziałek w Świętoszówce z terenu ogrodzonej posesji przy ulicy Szkolnej zginął rower wart 600 złotych.


Pamiętajcie Państwo, że rower można stracić także na ulicy lub w parku, gdzie grasują złodzieje wyspecjalizowani w napadach na cyklistów. Przestępcy nie cofają się przed niczym, żeby się obłowić. Dlatego, jeśli są uzbrojeni w noże lub inne niebezpieczne przedmioty lepiej nie stawiać oporu. Nawet najdroższy rower nie jest wart naszego zdrowia lub życia. Jeśli już dojdzie do napadu należy się starać zapamiętać wygląd napastnika, jego ubiór, obserwować drogę ucieczki i jak najszybciej wezwać Policję.

 

Jak zabezpieczyć się przed kradzieżą roweru i kupnem kradzionego jednośladu

 

Dobrym sposobem na zabezpieczenie roweru przed kradzieżą są najprostsze metody, takie jak:

  • przemalowanie fragmentu ramy,
  • jeśli rower nie posiada numerów fabrycznych można nanieść, np. swój numer PESEL w warsztacie mechanicznym,
  • zaopatrzyć, zwłaszcza drogie rowery w tzw. „tajnopis” - specjalne znaki widoczne w promieniach ultrafioletowych,
  • wyposażyć jednoślad w solidny łańcuch i kłódkę, aby przypinać go do trwałego elementu, np. budynku, znaku drogowego, parkometru, balustrady, itp.
  • gdy zostawiamy rower przed sklepem, to zawsze w widocznym miejscu - nigdy w bramie, za kioskiem, w korytarzu, w piwnicy, itp. miejscu,
  • zabezpieczenie w postaci łańcucha zawsze przekładamy przez ramę roweru i tylne koło (nigdy tylko przez przednie koło),
  • nie należy stosować cienkich linek czy sprężynek z zapięciami szyfrowymi do zapięcia roweru do trwałego elementu, gdyż można je łatwo przeciąć.

 

Kupując rower, zwłaszcza używany trzeba koniecznie sprawdzić jego numery fabryczne, które są zazwyczaj wybite na ramie i porównać je z podanymi w karcie gwarancyjnej. Daje to pewność, że nie kupujemy roweru kradzionego. Jeżeli oferowana cena sprzedaży roweru jest bardzo niska, rozsądniej jest zrezygnować z transakcji, gdyż najprawdopodobniej mamy do czynienia z "opychaniem kradzionego towaru". Decydując się na kupno roweru z tzw. „drugiej ręki”, jeżeli nie posiada on karty gwarancyjnej, należy odnotować w umowie kupna-sprzedaży jego numery fabryczne, które mogą okazać się przydatne przy ewentualnym zgłoszeniu kradzieży.

 

Powrót na górę strony