Wiadomości

Seniorze, nie daj się oszukać!

Data publikacji 27.05.2021

Z bielskimi seniorami spotkały się dzielnicowe z komisariatu III. Policjantki na spotkaniu, na które zaproszone zostały przez klub seniora „Sixt Wam” rozmawiały z seniorami i mieszkańcami Bielska-Białej o oszustwach, zaginięciach, nieuczciwych praktykach przy sprzedaży towarów i innych zagrożeniach jakie mogą spotkać między innymi osoby starsze.

Tematem wiodącym spotkania zrealizowanego w ramach projektu „Miejskiego Centrum Usług Społecznościowych w Bielsku-Białej - rozwój międzypokoleniowych usług społecznych” było bezpieczeństwo osób starszych. Dzielnicowe z komisariatu III asp. szt. Joanna Buzderewicz oraz mł.asp. Bożena Rusinek przekazywały cenne wskazówki o właściwym zabezpieczeniu mienia przed kradzieżą i zagrożeniach komunikacyjnych w porze wieczorowo-nocnej Policjantki radziły jak nie paść ofiarą oszustów działających tzw. „metodą na wnuczka" czy "na policjanta”. W trakcie spotkania mundurowe wskazywały jak nie paść ofiarą nieuczciwych praktyk marketingowych, a także zachęcały do korzystania z programu Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa i aplikacji Moja Komenda, których działanie bardzo dokładnie omówiono. Niezwykle istotnym punktem spotkania była również rozmowa o zagrożeniach związanych z zaginięciami osób starszych.

Mundurowi na terenie bielska i powiatu uczestniczą w spotkaniach z seniorami wskazując seniorom, jak nie paść ofiarą oszustwa metodą na tzw. ”wnuczka” omawiając metody postępowania oszustów. Przestrzegają również przed nieuczciwymi przedsiębiorcami, którzy zapraszają ich na spotkania, podczas których przy okazji bezpłatnych badań i pokazów - kusząc prezentami - nakłaniają do zakupu oferowanych produktów. Bardzo często ukrytym celem takich spotkań jest sprzedaż pościeli, naczyń, urządzeń medycznych, które nie są warte swojej ceny, przekraczając o nawet kilkanaście razy wartość rynkową tych produktów. Policjanci przestrzegają także przed sprzedawcami wchodzącymi na rynek mediów, najczęściej proponującymi niższe rachunki za prąd, gaz lub telefon, którzy nieuczciwie sugerują, że są dotychczasowymi sprzedawcami tych usług, a podstępnie zawierane przez nich umowy mogą powodować dotkliwe straty finansowe.

Bezpieczeństwo seniorów jest ciągle aktualnym tematem, a poprawa bezpieczeństwa osób starszych na obszarach wiejskich wymaga systematycznej pracy, tak aby minimalizować skutki pojawiających się coraz to nowych zagrożeń i nowych metod jakimi posługują się sprawcy. W trakcie spotkania każdy z uczestników mógł zadawać pytania, podzielić się swoimi spostrzeżeniami czy wyrazić swoją opinię. Spotkanie przebiegało w miłej świątecznej atmosferze, a ta forma bezpośredniej współpracy na stałe wpisała się w służbę dzielnicowych


 

PAMIĘTAJ!

- Policja nigdy nie prosi o przekazanie pieniędzy i nigdy nie dzwoni z takim żądaniem!

- Policja nigdy nie informuje telefonicznie o prowadzonych działaniach! Jeżeli odebrałeś taki telefon bądź pewien, że dzwoni oszust!

- Nigdy w takich sytuacjach nie przekazuj pieniędzy, nie podpisuj dokumentów, nie zakładaj kont w banku i nie przekazuj nikomu swoich danych, numerów PIN i haseł!

- Po takiej rozmowie natychmiast zadzwoń do kogoś bliskiego na znany Ci numer i opowiedz o tym zdarzeniu. Poinformuj Policję.

Przypominamy, że policjant, który podejmuje czynności służbowe w cywilu i nie jest umundurowany MUSI podać stopień, imię i nazwisko i okazać legitymację służbową w taki sposób, aby osoba, wobec której podejmuje czynność służbową, miała możliwość odczytania numeru i nazwy organu wydającego legitymację oraz nazwiska policjanta. Pamiętajmy, że policjanci nigdy nie żądają pieniędzy za prowadzone czynności ani też nie pośredniczą w przekazywaniu gotówki!

Jak działają oszuści?

- dzwonią na telefon stacjonarny, a numery wybierają z książki telefonicznej,

- rozmowę prowadzą w taki sposób, aby osoba oszukiwana uwierzyła, że rozmawia z kimś z rodziny i sama wymieniła imię wnuka, czy córki,

- utrzymują stały kontakt telefoniczny lub wykonują do swoich ofiar bardzo wiele połączeń telefonicznych w krótkich odstępach czasu, w celu wywarcia presji psychologicznej i nakłonienia do szybkiego przekazania pieniędzy oraz utrudnienie kontaktu z członkami rodziny, w celu zweryfikowania całej sytuacji,

- kiedy wyczuwają, że osoba oszukiwana ma jakieś wątpliwości co do tożsamości dzwoniącego, oszuści bardzo często stosują szantaż emocjonalny.

Powrót na górę strony