Wiadomości

Amatorzy cudzych rowerów

Data publikacji 22.09.2009

Nastolatkowie z Brzeszcz i Dankowic skradli dwa rowery górskie warte blisko 3 tys. zł. Dzięki szybkiej reakcji pokrzywdzonych 17-letni mieszkaniec Brzeszcz został ujęty bezpośrednio po kradzieży. Odzyskano też skradzione jednoślady. Czechowiccy policjanci ustalili i zatrzymali dwóch kolejnych sprawców tego czynu. Za kradzież mogą trafić do więżenia na najbliższe 5 lat.

Nastolatkowie z Brzeszcz i Dankowic skradli dwa rowery górskie warte blisko 3 tys. zł. Dzięki szybkiej reakcji pokrzywdzonych 17-letni mieszkaniec Brzeszcz został ujęty bezpośrednio po kradzieży. Odzyskano też skradzione jednoślady. Czechowiccy policjanci ustalili i zatrzymali dwóch kolejnych sprawców tego czynu. Za kradzież mogą trafić do więzienia na najbliższe 5 lat. 

 

Wczoraj wieczorem złodzieje skradli rowery, które właściciele pozostawili przed wejściem do lokalu w Kaniowie. Kiedy pokrzywdzeni zorientowali się, że zostali okradzeni ruszyli w pościg za sprawcami. Ujęli jednego z nich – 17-letniego mieszkańca Brzeszcz. Odzyskali też skradzione jednoślady. Powiadomieni o zdarzeniu policjanci szybko ustalili i zatrzymali dwóch kolejnych sprawców tego czynu – 16-letnią mieszkankę Dankowic i jej 18-letniego kolegę. Dwaj dorośli sprawcy mogą spędzić w więzieniu najbliższe 5 lat. Ich nieletnia koleżanka za swój czyn tłumaczyć się będzie przed Sądem dla Nieletnich.

***

Ponieważ w dalszym ciągu odnotowujemy kradzieże jednośladów przypominamy Państwu kilka uniwersalnych rad, jak zabezpieczyć się przed ich kradzieżą.

 

Dobrym sposobem na zabezpieczenie roweru przed kradzieżą są najprostsze metody, takie jak:
 

  • przemalowanie fragmentu ramy,
  • jeśli rower nie posiada numerów fabrycznych można nanieść, np. swój numer PESEL w warsztacie mechanicznym,
  • zaopatrzyć, zwłaszcza drogie rowery w tzw. „tajnopis” - specjalne znaki widoczne w promieniach ultrafioletowych,
  • wyposażyć jednoślad w solidny łańcuch i kłódkę, aby przypinać go do trwałego elementu, np. budynku, znaku drogowego, parkometru, balustrady, itp.
  • gdy zostawiamy rower przed sklepem, to zawsze w widocznym miejscu - nigdy w bramie, za kioskiem, w korytarzu, w piwnicy, itp. miejscu,
  • zabezpieczenie w postaci łańcucha zawsze przekładamy przez ramę roweru i tylne koło (nigdy tylko przez przednie koło),
  • nie należy stosować cienkich linek czy sprężynek z zapięciami szyfrowymi do zapięcia roweru do trwałego elementu, gdyż można je łatwo przeciąć.

 

Kupując rower, zwłaszcza używany trzeba koniecznie sprawdzić jego numery fabryczne, które są zazwyczaj wybite na ramie i porównać je z podanymi w karcie gwarancyjnej. Daje to pewność, że nie kupujemy roweru kradzionego. Jeżeli oferowana cena sprzedaży roweru jest bardzo niska, rozsądniej jest zrezygnować z transakcji, gdyż najprawdopodobniej mamy do czynienia z "opychaniem kradzionego towaru". Decydując się na kupno roweru z tzw. „drugiej ręki” - jeżeli nie posiada on karty gwarancyjnej, należy odnotować w umowie kupna-sprzedaży jego numery fabryczne, które mogą okazać się przydatne przy ewentualnym zgłoszeniu kradzieży.
 

Powrót na górę strony