Uczniowie zdawali swoje pierwsze prawo jazdy. Przypominamy młodzieży szkolnej i rodzicom o obowiązujących ich przepisach kodeksu drogowego!
Policjanci z bielskiej drogówki przez dwa dni uczestniczyli w egzaminowaniu uczniów Szkoły Podstawowej nr 37 w Bielsku-Białej zdających na kartę rowerową. To pierwszy dokument, który uprawnia do samodzielnego poruszania się rowerem w ruchu drogowym. Zachęcamy młodzież szkolną i rodziców do przypomnienia sobie obowiązujących ich przepisów kodeksu drogowego.
W miasteczku rowerowym na bielskich Błoniach została przeprowadzona część praktyczna egzaminu na kartę rowerową. Egzaminy na kartę rowerową przeprowadzał nauczyciel z wychowania komunikacyjnego razem z funkcjonariuszami bielskiej drogówki. Uczniowie, którzy zdali wcześniej w szkole egzamin ze znajomości przepisów, zaliczali część praktyczną, podczas której musieli wykazać się odpowiednimi umiejętnościami techniki jazdy oraz znajomością zasad ruchu drogowego. Młodym kierowcom jednośladów, którzy zdobyli swoje pierwsze uprawnienia — gratulujemy i życzymy „szerokości”. Młodzieży szkolnej i ich rodzicom przypominamy obowiązujące ich przepisy kodeksu drogowego.
Dzieci do ukończenia 10 roku życia mogą kierować rowerem po drodze tylko pod opieką osoby dorosłej. Osoby takie traktowane są jako piesi i mają obowiązek poruszać się zgodnie z przepisami dotyczącymi ruchu pieszych. Po ukończeniu 10 roku życia a przed ukończeniem 18 lat, aby móc jeździć rowerem po drogach publicznych konieczne jest posiadanie karty rowerowej.
Osoby pełnoletnie nabywają uprawnienia do kierowania rowerem z mocy ustawy i nie muszą posiadać ani karty rowerowej, ani prawa jazdy. Obecnie proces przygotowania uczniów do ich pierwszego prawa jazdy ciąży głównie na szkole podstawowej. Kartę rowerową wydaje bowiem nieodpłatnie dyrektor szkoły podstawowej po zdaniu egzaminu przez ucznia i otrzymaniu pisemnej zgody rodzica. Uzyskanie karty rowerowej uwarunkowane jest zdaniem egzaminu z części teoretycznej i praktycznej, poprzedzonego odpowiednim szkoleniem. Najważniejszą rolę w procesie przygotowania dzieci do samodzielnej jazdy rowerem odgrywają rodzice oraz dorosłe rodzeństwo. Uczą oni pierwszych umiejętności i techniki jazdy, zasad ruchu drogowego. Ich zachowanie i postępowanie jest dla dzieci wzorem, od którego kształtuje się ich zachowanie w ruchu drogowym. Dziecko, które uzyska kartę rowerową, może już samodzielnie poruszać się po drodze. Musi pamiętać, aby mieć przy sobie dokument upoważniający je do poruszania się rowerem, czyli kartę rowerową.
Z elektrycznych hulajnóg i urządzeń transportu osobistego (np. seegway, deskorolka) dzieci do 10 roku życia mogą korzystać jedynie w strefie zamieszkania i pod opieką osoby dorosłej. Po skończeniu 10., a przed skończeniem 18 roku życia mogą z nich korzystać tylko na podstawie posiadanej karty rowerowej. Ktoś, kto ukończył 10 lat i nie posiada karty rowerowej, nie może poruszać się w ruchu drogowym takimi urządzeniami.
Popełnienie przewinienia drogowego - również przez osobę niepełnoletnią - niesie za sobą konsekwencję prawnokarną:
Osoba, która ukończyła lat 17 może za popełnienie wykroczenia, w tym także przewinienia drogowego zostać ukarana mandatem karnym lub może przeciwko niej zostać skierowany wniosek o ukaranie do sądu. Z kolei osoby pomiędzy 13, a 17 rokiem życia za popełnienie wykroczeń drogowych odpowiadają na zasadach przewidzianych w ustawie o postępowaniu w sprawach nieletnich. Inną kwestią jest odpowiedzialność za szkody spowodowane ruchem rowerów, elektrycznych rowerów oraz urządzeń transportu osobistego. Pojazdy te nie podlegają obowiązkowemu ubezpieczeniu OC. Dlatego w przypadku spowodowania szkody przez osobę kierującą lub korzystającą z takiego pojazdu poszkodowanemu służy roszczenie o naprawienie szkody do niej, lub jeśli jest niepełnoletnie do jej opiekuna, który może zostać zobowiązany przez sąd do pokrycia spowodowanej szkody.