Wiadomości

Uwaga na oszustów! Podają się za członka rodziny

Data publikacji 01.03.2022

W Bielsku-Białej grasują oszuści. Dzisiaj przed południem do pary seniorów z Bielska-Białej zadzwoniła oszustka podający się za ich córkę. Twierdziła, że spowodowała śmiertelny wypadek samochodowy i potrzebuje znacznej gotówki, żeby wpłacić kaucję. Niestety bielszczanie w podeszłym wieku dali się oszukać. Ostrzegamy przed tą popularną metodą działania przestępców.

Oszustka, która zadzwoniła do pary seniorów tuż przed godziną 12 i podała się za ich córkę. Roztrzęsionym głosem prosiła o finansową pomoc, twierdziła, że spowodowała śmiertelny wypadek i teraz potrzebuje znaczną sumę pieniędzy, aby zapłacić kaucję za swoje uwolnienie. Niestety seniorzy dali się oszukać i przekazali rzekomemu znajomemu córki kilkadziesiąt tysięcy złotych. Sprawę wyjaśniają śledczy z trzeciego komisariatu.

Próby oszust można zgłaszać w Komendzie Miejskiej Policji w Bielsku-Białej pod numerem 47 85 712 55 lub 112.

PAMIĘTAJ!

- Policja nigdy nie prosi o przekazanie pieniędzy i nigdy nie dzwoni z takim żądaniem!

- Policja nigdy nie informuje telefonicznie o prowadzonych działaniach! Jeżeli odebrałeś taki telefon bądź pewien, że dzwoni oszust!

- Nigdy w takich sytuacjach nie przekazuj pieniędzy, nie podpisuj dokumentów, nie zakładaj kont w banku i nie przekazuj nikomu swoich danych, numerów PIN i haseł!

- Po takiej rozmowie natychmiast zadzwoń do kogoś bliskiego na znany Ci numer i opowiedz o tym zdarzeniu. Poinformuj Policję.

Przypominamy, że policjant, który podejmuje czynności służbowe w cywilu i nie jest umundurowany, MUSI podać stopień, imię i nazwisko i okazać legitymację służbową w taki sposób, aby osoba, wobec której podejmuje czynność służbową, miała możliwość odczytania numeru i nazwy organu wydającego legitymację oraz nazwiska policjanta. Pamiętajmy, że policjanci nigdy nie żądają pieniędzy za prowadzone czynności ani też nie pośredniczą w przekazywaniu gotówki!

Jak działają oszuści?

- dzwonią na telefon stacjonarny, a numery wybierają z książki telefonicznej,

- rozmowę prowadzą w taki sposób, aby osoba oszukiwana uwierzyła, że rozmawia z kimś z rodziny i sama wymieniła imię wnuka, czy córki,

- utrzymują stały kontakt telefoniczny lub wykonują do swoich ofiar bardzo wiele połączeń telefonicznych w krótkich odstępach czasu, w celu wywarcia presji psychologicznej i nakłonienia do szybkiego przekazania pieniędzy oraz utrudnienie kontaktu z członkami rodziny, w celu zweryfikowania całej sytuacji,

- kiedy wyczuwają, że osoba oszukiwana ma jakieś wątpliwości co do tożsamości dzwoniącego, oszuści bardzo często stosują szantaż emocjonalny.

Powrót na górę strony