Wiadomości

Jechał bez uprawnień i pod wpływem narkotyków

Data publikacji 07.03.2022

Prowadzenie pojazdu bez wymaganych uprawnień to poważne i niestety powszechne wykroczenie w ruchu drogowym. Niemal codziennie policjanci zatrzymują takich nieodpowiedzialnych kierowców. 20-letni bielszczanin zatrzymany przez policjantów z drogówki prowadził pod wpływem narkotyków. Grożą mu 2 lata za kratami i 30 tysięcy złotych grzywny.

20-letni mieszkaniec Bielska-Białej wpadł w ręce stróżów prawa z bielskiej drogówki, po tym, jak na bielskiej ulicy Partyzantów przekroczył dozwolona prędkość o 28 km/h. Po sprawdzeniu mężczyzny w policyjnej bazie danych okazało się, że nie miał uprawnień do kierowania pojazdami. Zachowanie mężczyzny wskazywało, że może być pod wpływem środków odurzających, dlatego sprawdzili jego stan trzeźwości narkotesterem. Urządzenie wskazało, że kierowca jest pod wpływem marihuany. Mężczyźnie za jazdę pod wpływem narkotyków grożą teraz 2 lata pozbawienia wolności i zakaz prowadzenia pojazdów. Za jazdę bez wymaganych uprawnień grozi natomiast kara nawet 30 tysięcy złotych.

W niedzielę w godzinach porannych patrol ruchu drogowego zatrzymał do kontroli 23-letnią mieszkankę powiatu bielskiego, która prowadziła osobowego fiata. Po sprawdzeniu kobiety w policyjnej bazie danych okazało się, że prowadziła, nie mając do tego wymaganych uprawnień, a w ubiegłym roku już aż dwa razy popełniła to wykroczenie. Zostanie przeciwko niej skierowany wniosek o ukaranie do sądu, który może ją skazać nawet na 30 tysięcy złotych grzywny.

Od 1 stycznia br. zgodnie z obowiązującymi przepisami, sprawcy tego wykroczenia są znacznie surowiej traktowani przez prawo. Po pierwsze policjant nie nałoży już mandatu, tylko obligatoryjnie skieruje wniosek o ukaranie do sądu karnego. Sąd rozpoznający sprawę o to wykroczenie będzie mógł natomiast skazać obwinionego na grzywnę nie niższą niż 1500 złotych, a maksymalny wymiar grzywny to aż 30.000 złotych. Dodatkowo sąd obligatoryjnie orzeka wobec sprawcy środek karny w postaci zakazu prowadzenia pojazdu, na okres do 3 lat — bez względu na wysokość zasądzonej grzywny. W przypadku kiedy ta skazana osoba w czasie obowiązywania zakazu ponownie wsiądzie za kierownicę, popełnia tym samym przestępstwo z art. 244 kodeksu karnego, za które grozi kara pozbawienia wolności do 5 lat.

Również ten, kto udostępnił pojazd osobie niemającej uprawnień do prowadzenia pojazdu, popełnia wykroczenie, za które może zostać ukarany mandatem karnym lub może przeciwko niemu zostać skierowany wniosek o ukaranie do sądu karnego.

Warto przy tym dodać, że w sytuacji, kiedy osoba, prowadząc pojazd, do którego prowadzenia nie ma uprawnień, spowoduje kolizję lub wypadek drogowy, albo w inny sposób doprowadzi do powstania szkody majątkowej lub na osobie; ubezpieczycielowi pojazdu przysługuje tzw. roszczenie regresowe do sprawcy szkody o zapłatę całej wypłaconej z tytułu OC pojazdu sumy ubezpieczenia.

Powrót na górę strony