Dzielnicowi z bielskiej „jedynki” bliżej nas
Dzielnicowi z Komisariatu I Policji w Bielsku-Białej, podobnie jak ich koledzy z innych jednostek prowadzą regularne spotkania z mieszkańcami oraz młodzieżą w swoich rejonach służbowych. Tematy spotkań zależą od grupy, z którą organizowane jest spotkanie oraz zagrożeniami, jakie mogą tej grupy społecznej dotyczyć. To jeden z elementów programu „Dzielnicowy bliżej nas”.
Mundurowi z rewiru dzielnicowych spotykają się z mieszkańcami Bielska-Białej. Regularnie goszczą na spotkaniach seniorów, gdzie przekazują cenne wskazówki o właściwym zabezpieczeniu mienia przed kradzieżą. Podają praktyczne wskazówki dotyczące przechowywania gotówki i kosztowności, właściwego zabezpieczenia mieszkania i dobytku. Wyjaśniają, jak należy postępować, by nie paść ofiarą oszustów działających, tzw. metodą na wnuczka lub policjanta. Policjanci omawiają także metody działania oszustów podających się za pracowników spółdzielni, hydraulików i listonoszy czy sprzedawców mediów, którzy podstępnie wchodzą i plądrują mieszkania z pieniędzy i innych rzeczy wartościowych. Stróże prawa przypominają o bezpieczeństwie w ruchu drogowym i zagrożeniach komunikacyjnych w porze wieczorowo-nocnej zachęcając do korzystania z solidnych elementów odblaskowych.
Spotkania z młodzieżą i dziećmi wpisują się przede wszystkim w kampanię pn. „Mamo! Tato! Tutaj jestem” oraz „Bezpieczna droga do domu”. Podczas rozmowy z dziećmi mundurowi przekazują cenne informacje dotyczące profilaktyki zaginięć, zasad bezpieczeństwa w przestrzeniach, w których najczęściej dochodzi do zaginięć oraz jak powinno się postępować, kiedy do zaginięcia dziecka niestety dojdzie. Przypominają również zasady bezpieczeństwa w drodze do szkoły, bezpieczeństwa w domu i szkole. Opowiadają o swojej pracy w policji oraz prezentują elementy umundurowania i policyjne wyposażenie. Promują elementy odblaskowe, zachęcając jednocześnie do ich stosowania w drodze do szkoły oraz w tej powrotnej do domu.
Policjanci zapoznają także młodzież starszych klas z zasadami odpowiedzialności karnej nieletnich, przestrzegają przed demoralizacją oraz zagrożeniami związanymi z internetem i uzależnieniami nie tylko od środków odurzających, ale także tych płynących z cyberprzestrzeni wirtualnego świata.