Wiadomości

Uwaga na oszustów. Okres przedświąteczny to czas ich dużej aktywności

Data publikacji 08.04.2022

Oszuści nie dają o sobie zapomnieć. Okres przedświąteczny to czas, kiedy stają się bardziej aktywni. Przestępcy wykorzystują najbardziej popularne, ale niestety wciąż skuteczne metody na wyłudzenie naszych oszczędności. Wczoraj ich ofiarą padło dwóch seniorów. Apelujemy o rozsądek i ostrożność.

Wczoraj w godzinach porannych do 84-letniego mieszkańca Bielska-Białej zadzwoniła oszustka podająca się za jego córkę. Kobieta twierdziła, że jest w banku i pilnie potrzebuje znacznej sumy gotówki, którą musi wpłacić na konto. Następnie słuchawkę przekazała wspólniczce w oszustwie, rzekomej pracownicy banku, która potwierdzała jej słowa. Kobiety nakłoniły 84-latka do przekazania gotówki kurierowi, któremu senior w umówiony z nimi sposób przekazał gotówkę w złotówkach i dolarach o równowartości ponad 80 tysięcy złotych.

Po południu do 78-letniej mieszkanki Bielska-Białej zadzwonił oszust podający się za pracownika banku, twierdził, że właśnie u niego w placówce jest jej córka, która potrzebuje pilnie znacznej sumy pieniędzy. Seniorka dała się wciągnąć w pułapkę i przekazała kurierowi blisko 27 tysięcy złotych.

Przestrzegamy przed tymi popularnymi metodami oszustwa. Policjanci, prokuratorzy czy pracownicy banków telefonicznie nigdy nie proszą o przekazanie im pieniędzy, danych dotyczących tożsamości ani loginu i hasła do bankowości elektronicznej.

Apelujemy również do prawdziwych wnuczków i członków najbliższej rodziny, by dbali o częsty kontakt ze swoimi seniorami; rodzicami i dziadkami. Jeśli prawdziwy wnuczek będzie pamiętał o swojej babci lub dziadku, wtedy taki senior będzie zdecydowanie trudniejszym celem ataku oszustów i będzie miał szanse zorientować się, że dzwoni do niego oszust.

Powrót na górę strony