Wiadomości

Seniorze, nie daj się oszukać!

Data publikacji 06.09.2022

Policyjni profilaktycy i dzielnicowi z bielskich komisariatów spotkają się z seniorami. Tym razem spotkanie policyjnego profilaktyka odbyło się w Klubie Inteligencji Katolickiej św. Józefa przy ulicy Grzybowej. Tematem prelekcji było bezpieczeństwo osób starszych. Mundurowy przestrzegał przed oszustami oraz przypomniał o tym, jak ważne jest w porze jesienno-zimowej używanie solidnych elementów odblaskowych.

Dzielnicowi oraz policjanci wydziału prewencji prowadzą cykliczne spotkania profilaktyczne z seniorami na terenie Bielska-Białej i powiatu. Na spotkaniach rozmawiają o bezpieczeństwie, przypominając między innymi o metodach jakie stosują oszuści ale również poruszając tematy bezpiecznego poruszania się po drogach. Niestety pomimo takich działań ciągle zdarzają się przypadki oszustw osób starszych. Oszuści ciągle szukają łatwego zarobku. Wczoraj telefony od fałszywych policjantów lub członków rodziny będących w „rzekomych tarapatach” i potrzebujących pilnie gotówki odebrało już kilku bielszczan. Na szczęście do tej pory nikt nie dał się oszukać. Ostrzegamy przed popularną metodą oszustwa na „policjanta”.

PAMIĘTAJ!

- Zanim zdecydujesz się przekazać pieniądze „wnuczkowi” sprawdź czy na pewno to on potrzebuje pomocy. Zadzwoń do kogoś z rodziny i spróbuj potwierdzić taką wiadomość.
- Nie podejmuj decyzji w pośpiechu – z tego korzystają oszuści
- Policja nigdy nie prosi o przekazanie pieniędzy i nigdy nie dzwoni z takim żądaniem!
- Policja nigdy nie informuje telefonicznie o prowadzonych działaniach! Jeżeli odebrałeś taki telefon bądź pewien, że dzwoni oszust!
- Nigdy w takich sytuacjach nie przekazuj pieniędzy, nie podpisuj dokumentów, nie zakładaj kont w banku i nie przekazuj nikomu swoich danych, numerów PIN i haseł!
- Po takiej rozmowie natychmiast zadzwoń do kogoś bliskiego na znany Ci numer i opowiedz o tym zdarzeniu. Poinformuj Policję.
Przypominamy, że policjant, który podejmuje czynności służbowe w cywilu i nie jest umundurowany, MUSI podać stopień, imię i nazwisko i okazać legitymację służbową w taki sposób, aby osoba, wobec której podejmuje czynność służbową, miała możliwość odczytania numeru i nazwy organu wydającego legitymację oraz nazwiska policjanta. Pamiętajmy, że policjanci nigdy nie żądają pieniędzy za prowadzone czynności ani też nie pośredniczą w przekazywaniu gotówki!
Jak działają oszuści?
- dzwonią na telefon stacjonarny, a numery wybierają z książki telefonicznej,
- rozmowę prowadzą w taki sposób, aby osoba oszukiwana uwierzyła, że rozmawia z kimś z rodziny i sama wymieniła imię wnuka, czy córki,
- utrzymują stały kontakt telefoniczny lub wykonują do swoich ofiar bardzo wiele połączeń telefonicznych w krótkich odstępach czasu, w celu wywarcia presji psychologicznej i nakłonienia do szybkiego przekazania pieniędzy oraz utrudnienie kontaktu z członkami rodziny, w celu zweryfikowania całej sytuacji,
- kiedy wyczuwają, że osoba oszukiwana ma jakieś wątpliwości co do tożsamości dzwoniącego, oszuści bardzo często stosują szantaż emocjonalny.

Powrót na górę strony