Wiadomości

Policyjne zabezpieczenie meczu podwyższonego ryzyka

Data publikacji 17.10.2022

W minioną sobotę 15 października br. liczne siły bielskich policjantów wraz z funkcjonariuszami z bielskiego Samodzielnego Pododdziału Prewencji Policji, katowickiego Oddziału Prewencji Policji oraz mundurowymi z komend z Żywca, Cieszyna i Sosnowca czuwały nad bezpieczeństwem podczas imprezy masowej podwyższonego ryzyka – meczem piłki nożnej pomiędzy TS Podbeskidzie a Zagłębiem Sosnowiec. Niestety nie obyło się bez wydarzeń.

Mundurowi z bielskiego garnizonu wspierani przez kolegów z Samodzielnego Pododdziału Prewencji Policji w Bielsku-Białej, Oddziału Prewencji Policji w Katowicach oraz funkcjonariuszy z komendz Żywca, Cieszyna i Sosnowca w sobotę 15 października br. w godzinach wieczornych czuwali nad bezpieczeństwem przeszło 3500 tysiąca kibiców. Mecz piłkarski Fortuna I Ligi pomiędzy TS Podbeskidzie a Zagłębiem Sosnowiec odbył się na Stadionie Miejskim w Bielsku-Białej. Wdrożone zostały szczególne środki ostrożności nie tylko wokół stadionu, ale i na terenie całego miasta i dróg dojazdowych. Policjanci współpracowali zarówno ze strażą pożarną, służbami medycznymi, jak i służbami ochrony działającymi na terenie stadionu. Niestety nie obyło się bez wydarzeń. Tuż po pierwszym gwizdku sędziego na trybunie zajmowanej przez sympatyków Podbeskidzia, po rozwinięciu flagi wielkoformatowej doszło do odpalenia materiałów pirotechnicznych. Oba te zachowania są niezgodne z prawem, w związku z czym przeprowadzone zostały czynności zmierzające do identyfikacji sprawców. Zgodnie z artykułem 59 ust. 1 Ustawy o bezpieczeństwie imprez masowych, odpalenie materiałów pirotechnicznych jest przestępstwem, za które grozi kara grzywny, kara ograniczenia wolności albo kara pozbawienia wolności do lat 3.

Ponadto w trakcie trwającego meczu służba ochrony organizatora ujęła, a następnie przekazała patrolom zabezpieczającym trzy osoby, które wniosły na teren imprezy masowej alkohol. Ujęte osoby popełniły wykroczenie określone w artykule 56 Ustawy o bezpieczeństwie imprez masowych, za które grozi kara ograniczenia wolności albo grzywna nie niższa niż 2000 zł.  Dziś, Sąd Rejonowy w Bielsku-Białej w trybie postępowania przyspieszonego  wymierzył wobec sprawców karę grzywny w wysokości 2 tysięcy złotych oraz dwa lata zakazu wstępu na imprezę masową.

Należy pamiętać, iż w trakcie trwania imprez masowych można spożywać napoje alhokolowe do 3,5 %, sprzedawane tylko i wyłącznie przez organizatorów w wyznaczonych do tego miejscach. Natomiast w trakcie trwania imprezy masowej podwyższonego ryzyka sprzedaż i spożywanie alkoholu jest całkowicie zabronione.

 

 

Powrót na górę strony