Wiadomości

Bezpieczeństwo pieszych

Wczoraj bielscy policjanci, redaktorzy Radia Bielsko i Bielskich Dróg oraz strażacy z Czechowic-Dziedzic, Zabrzegu uraz Ligoty po raz kolejny przeprowadzili działania „Świeć Przykładem – Noś odblaski”, skierowane do niechronionych uczestników ruchu drogowego. Z ich odziałem w ostatnim czasie niestety często dochodzi do zdarzeń drogowych.

Bielscy policjanci wraz z przedstawicielami lokalnych mediów po raz kolejny spotkali się z mieszkańcami, aby popularyzować używanie odblasków przez pieszych i innych niechronionych uczestników ruchu drogowego. Zachęcali do tego, aby w porze wieczorowo-nocnej nosić odblaski.   Spotkania odbyły się w ramach działań „Świeć Przykładem – Noś odblaski”. Włączyli się w nie również strażacy z Ochotniczych Straży Pożarnych z Czechowic-Dziedzic, Zabrzegu i Ligoty.

W ostatnim czasie niestety często dochodzi do zdarzeń z udziałem pieszych. W miniony piątkowy wieczór około godz. 22:00 w Czechowicach-Dziedzicach na drodze krajowej numer 1, w rejonie skrzyżowania z ulicą Wodną, doszło do zdarzenia drogowego z udziałem pieszego. Ze wstępnych ustaleń wynika, że 49 -letni kierujący osobowym Seatem, potrącił mężczyznę, który wszedł w nieustalonych okolicznościach na jezdnię z lewej strony bezpośrednio przed nadjeżdżający pojazd, poza przejściem dla pieszych, w miejscu nieoświetlonym. Na skutek zdarzenia pieszy poniósł śmierć na miejscu. Badanie wykazało, iż kierujący Seatem był trzeźwy. Postępowanie w tej sprawie prowadzą śledczy z bielskiej komendy.

Pamiętajmy, że bezpieczeństwo użytkowników dróg zależy przede wszystkim od nich samych. Kierowcy powinni wzmóc swoją czujność w szczególności po zmroku. Dotyczy to także pieszych – właściwe upewnienie się, czy przejście przez jezdnię jest bezpieczne, to podstawowa zasada bezpieczeństwa. Dla własnego bezpieczeństwa należy korzystać z elementów odblaskowych. Tego typu elementy pozwolą kierowcy dostrzec pieszego zdecydowanie wcześniej.

Warto wiedzieć, że w okresie jesienno-zimowym pieszy ubrany w ciemne kolory, widoczny jest dla kierującego dopiero z odległości około 15 metrów, z kolei tego, który ma element odblaskowy, kierowca może zauważyć już z odległości nawet 150 metrów!


Zachęcamy i apelujemy zatem do wszystkich, aby na drodze świecili przykładem. Im mocniej, tym lepiej i bezpieczniej. Stawką nie są bowiem jedynie mandaty karne, ale ludzkie życie i zdrowie.

1. Noś odblaski – nie gadżety!
Przy zakupie odblasku zwróć uwagę czy został na nim umieszczony znak CE, nazwa producenta i typ wyrobu oraz czy jest dołączona instrukcja użytkowania. Brak tych elementów oznacza, że jest to gadżet – a nie odblask.

2. Bądź widoczny – nie zasłaniaj!
Sprawdź, czy elementy odblaskowe nie są zasłonięte np. przez szalik, torbę czy plecak.

3. Dbasz o zdrowie? Świeć Przykładem!
Lubisz biegać? Używaj elementów odblaskowych, jeśli nie masz na stałe wszytych w ubranie sportowe.

4. Kochasz? Zadbaj o bezpieczeństwo!
Zadbaj, aby Twoi bliscy byli widoczni na drodze i używali elementów odblaskowych.

5. Myśl i żyj!
Korzystaj z chodnika lub drogi dla pieszych, a w razie ich braku – z pobocza. Idąc poboczem lub jezdnią, idź lewą stroną drogi. Zachowaj szczególną ostrożność, przechodząc przez jezdnię.

 

Powrót na górę strony