Fałszywy bratanek w akcji
„Fałszywy bratanek” wyłudził wczoraj przeszło 35 tysięcy złotych od mieszkanki Bielska-Białej. Kobieta zaufała rzekomemu krewnemu i przekazała pieniądze jego dobrej znajomej. Dlatego po raz kolejny apelujemy - bądźcie ostrożni, gdy nagle zadzwoni krewny i poprosi o pilną pożyczkę!
„Fałszywy bratanek” wyłudził wczoraj przeszło 35 tysięcy złotych od mieszkanki Bielska-Białej. Kobieta zaufała rzekomemu krewnemu i przekazała pieniądze jego dobrej znajomej. Dlatego po raz kolejny apelujemy - bądźcie ostrożni, gdy nagle zadzwoni krewny i poprosi o pilną pożyczkę!
Mężczyzna podający się za bratanka zadzwonił do 81-letniej mieszkanki Bielska-Białej z prośbą o pilną pożyczkę pieniędzy na zakup samochodu. Twierdził, że właśnie wrócił z Australii i chce zrobić rodzinie niespodziankę. Kobieta zaufała mężczyźnie, bo faktycznie jej prawdziwy bratanek przebywa na stałe w Australii. Nie zorientowała się, że rozmawia z oszustem nawet wówczas, gdy mężczyzna stwierdził, że nie może osobiście odebrać pieniędzy, a poprosił o ich przekazanie zaufanej znajomej. Po jakimś czasie szczupła kobieta w średnim wieku o śniadej cerze i ciemnych włosach odebrała od bielszczanki 35700 złotych. W ten sposób starsza kobieta straciła całe oszczędności swojego życia.
Dlatego apelujemy - bądźcie ostrożni, gdy nagle zadzwoni krewny i poprosi o pilną pożyczkę! Najlepiej odpowiednio wcześniej upewnijmy się, że faktycznie mamy do czynienia z wnukiem, siostrzeńcem lub siostrzenicą, a nie oszustem. Oszuści wyłudzają pieniądze pod różnymi pretekstami. Najczęściej jest to okazyjny zakupu samochodu, mieszkania lub konieczność pójścia do lekarza. Starsi ludzie tracą w ten sposób swoje oszczędności.
Apelujemy o ostrożność!
Każdy, kto zetknie się z opisanym sposobem działania przestępców powinien natychmiast skontaktować się z najbliższą jednostką Policji pod numer: 997 lub 112. Pamiętajmy, że szybkie powiadomienie Policji przyczyni się do zatrzymania oszustów i przerwania ich przestępczej działalności.
Jednocześnie apelujemy do dzieci i młodzieży o przekazanie naszych rad starszym rodzicom, babciom i dziadkom, którzy często pozostają sami w domu, a przez to narażeni są na działanie oszustów, domokrążców i innych przestępców.
Pamiętaj...
- będąc w domu zawsze zamykaj drzwi wejściowe na zamki,
- nie otwieraj drzwi bez sprawdzenia kto i po co przyszedł - spójrz przez wizjer i zapytaj,
- jeśli zjawił się przedstawiciel jakiejś instytucji, np. banku, administracji, elektrowni czy gazowni, bez otwierania drzwi sprawdź telefonicznie, czy był on do Ciebie kierowany. Jeśli nie masz telefonu poproś, aby przyszedł z sąsiadem mieszkającym obok,
- jeśli musisz kogoś wpuścić, nie zostawiaj go ani na chwilę samego w mieszkaniu. Najlepiej, żeby towarzyszyli Ci wtedy sąsiedzi lub ktoś z rodziny,
- nie dawaj żadnych pieniędzy akwizytorom czy inkasentom i nie podpisuj z nimi żadnych umów - każda szanująca się firma transakcje zawiera w swojej siedzibie lub za pośrednictwem poczty,
- nie przekazuj żadnych pieniędzy osobom, które telefonicznie podają się za członków Twojej rodziny lub proszą o przekazanie pieniędzy poprzez osoby pośredniczące,
- mając w domu pieniądze schowaj je w miejscu trudno dostępnym,
- nie udzielaj żadnych informacji przez telefon, szczególnie swoich danych personalnych, numerów kont bankowych i haseł do nich, nie mów o swoich planach życiowych, czy członkach rodziny.
Stosując się do tych rad, Wasi bliscy znacznie zmniejszą możliwość stania się ofiarą przestępców.