Wiadomości

Kolejni nietrzeźwi kierujący zatrzymani przez bielskich policjantów

Data publikacji 28.11.2022

Pomimo wytężonych działań policjantów, reagowaniu świadków i rosnącego braku społecznego przyzwolenia nietrzeźwi kierujący to nadal zbyt częsty widok na naszych drogach. W ciągu minionego weekendu bielscy policjanci zatrzymali 4 kierujących, którzy prowadzili swoje pojazdy pod wpływem alkoholu lub środków odurzających, a już dziś do godziny 9:00 zatrzymanych zostało aż 5 nietrzeźwych kierujących.

Jazda na „podwójnym gazie” lub pod wpływem środków odurzających to wciąż zbyt częste zjawisko na naszych drogach. Od piątkowego popołudnia stróże prawa zatrzymali 4 kierowców, którzy zdecydowali się na prowadzenie pojazdów pomimo spożywanego wcześniej alkoholu oraz będących pod wpływem środków odurzających.


W miniony piątek bielscy policjanci zatrzymali 41- latka, mieszkańca Czechowic-Dziedzic, który na ul. Słowackiego w Bielsku-Białej pomimo orzeczonego sądownie zakazu kierował pojazdem, będąc pod wpływem narkotyków. Również tego samego dnia na ul. Filomatów w Bielsku-Białej zatrzymany został 36-latek, który zdecydował się wsiąść za kierownicę pod wpływem amfetaminy, posiadając sądowny zakaz prowadzenia pojazdów oraz decyzje o cofnięciu uprawnień do kierowania.


Z kolei w sobotę 25-letnia mieszkanka Bielska-Białej, mając prawie półtora promila alkoholu we krwi, kierowała samochodem m-ki Citroen. Kobieta, jadąc ulicą Lwowską, nie ustępując pierwszeństwa przejazdu prawidłowo jadącemu kierowcy samochodu m-ki Ford, doprowadziła do kolizji. Na szczęście nikomu nic się nie stało.


W minioną niedzielę w Buczkowicach 49-latek mieszkaniec Szczyrku spowodował kolizję, wjeżdżając w ogrodzenie prywatnej posesji. Po zdarzeniu wysiadł z pojazdu i oddalił się. Został zatrzymany przez policjantów niedaleko miejsca zdarzenia. Badanie alkomatem mężczyzny wykazało, że miał w organizmie blisko 2 promile alkoholu.


Dziś od godziny 4:00 policjanci z bielskiej drogówki prowadzą akcję pod kryptonimem „Trzeźwość”. Do godziny 9:00 zatrzymali już aż 5 nietrzeźwych kierowców.


Jeśli jesteś świadkiem tego, jak ktoś wsiada za kierownicę po spożyciu alkoholu, niezwłocznie zawiadom najbliższą jednostkę Policji lub numer alarmowy 112.


Ostrzegamy! Kierowanie pojazdem w stanie nietrzeźwości jest przestępstwem, za które grozi kara do 2 lat pozbawienia wolności, zakaz prowadzenia pojazdów i wysoka grzywna. W przypadku spowodowania zdarzenia drogowego, oprócz odpowiedzialności karnej, sprawca będzie musiał pokryć koszty kolizji lub wypadku. Ubezpieczyciel wypłaci poszkodowanym odszkodowanie, jednak wystąpi do sprawcy z regresem, żądając jego zwrotu w całości.
Jazda bez uprawnień to teraz kosztowne wykroczenie drogowe!


Od 1 stycznia br. zgodnie z obowiązującymi przepisami, sprawcy tego wykroczenia są znacznie surowiej traktowani przez prawo. Po pierwsze policjant nie nałoży już mandatu, tylko obligatoryjnie skieruje wniosek o ukaranie do sądu karnego. Sąd rozpoznający sprawę o to wykroczenie będzie mógł natomiast skazać obwinionego na grzywnę nie niższą niż 1500 złotych, a maksymalny wymiar grzywny to aż 30.000 złotych. Dodatkowo sąd obligatoryjnie orzeka wobec sprawcy środek karny w postaci zakazu prowadzenia pojazdu, na okres do 3 lat — bez względu na wysokość zasądzonej grzywny. W przypadku kiedy ta skazana osoba w czasie obowiązywania zakazu ponownie wsiądzie za kierownicę, popełnia tym samym przestępstwo z art. 244 kodeksu karnego, za które grozi kara pozbawienia wolności do 5 lat.
Również ten, kto udostępnił pojazd osobie niemającej uprawnień do prowadzenia pojazdu, popełnia wykroczenie, za które może zostać ukarany mandatem karnym lub może przeciwko niemu zostać skierowany wniosek o ukaranie do sądu karnego.

 

Powrót na górę strony