Wiadomości

Fałszywy policjant wyłudził od 85 - letniej bielszczanki przeszło 13 tys. zł.

Data publikacji 18.01.2023

Fałszywy policjant wyłudził wczoraj przeszło 13 tysięcy złotych od 85-letniej mieszkanki Bielska-Białej. Niestety oszuści nie dają o sobie zapomnieć. Seniorka przekazała wszystkie swoje oszczędności, jakie posiadała w domu nieznajomej kobiecie. Po raz kolejny apelujemy do Państwa o rozwagę i ostrożność!

Wczoraj 85-letnia bielszczanka odebrała telefon stacjonarny. W słuchawce usłyszała głos mężczyzny, który podając się za jej wnuka, oświadczył, iż jadąc samochodem, spowodował wypadek drogowy, potrącając ciężarną kobietę, której życie jest zagrożone. Po chwili rozmowę przejął inny mężczyzna przedstawiając się jako funkcjonariusz Policji. Oświadczył, iż w związku ze spowodowanym przez wnuka wypadkiem potrzebna jest kwota w wysokości 120 tysięcy złotych lub biżuteria. Przekazanie kosztowności spowoduje, iż o zdarzeniu  nie zostanie powiadomiona prokuratura, a wnuk wyjdzie na wolność. Seniorka oświadczyła, iż posiada niewiele przeszło 13 tysięcy złotych i tyle może przekazać, na co oszust się zgodził. Po chwili pod blok podeszła nieznajoma kobieta, której 85-latka przekazała wskazaną kwotę.


PRZYPOMINAMY!
By nie stać się ofiarą oszusta,  musimy działać rozważnie i nie ulegać emocjom oraz kierować się zasadą ograniczonego zaufania do nieznanych nam osób, które pukają do naszych drzwi lub dzwoniąc podają się bliskich lub policjantów. Bądźmy także podejrzliwi, gdy ktoś zasłaniając się pośpiechem ponagla nas do szybkiego podjęcia ważnych finansowych decyzji. Należy pamiętać, że funkcjonariusze Policji NIGDY nie informują o prowadzonych przez siebie działaniach telefonicznie i NIGDY też nie proszą o przekazanie pieniędzy nieznanej osobie. Nie dajmy się również nabrać na zachrypnięty, zmieniony głos rzekomego wnuczka oraz nie przekazujmy pieniędzy obcym. Jednak najważniejsze jest, by w takim przypadku zawsze najpierw skontaktować się z osobą, do której pożyczka ma trafić, a o każdej próbie wyłudzenia natychmiast informować Policję – nr alarmowy 112. Podajemy nr telefonów stacjonarnych do oficera dyżurnego Komendy Miejskiej Policji w Bielsku-Białej przy ul. Wapiennej 45 – 47 857 1255 lub 47 857 12 66. Pod tymi numerami o każdej porze można potwierdzić dane policjanta, który podejmuje wobec nas czynności służbowe.

Jednocześnie apelujemy do pracowników banków i innych instytucji finansowych o zainteresowanie się losem starszych osób, które wypłacają z konta bądź lokaty swoje oszczędności. Wystarczy krótka rozmowa, kilka pytań, aby upewnić się, czy nestor nie jest przypadkiem oszukiwany, np.: czy zamierza przekazać pieniądze krewnemu za pośrednictwem obcej osoby lub policjantowi jako dowód w sprawie. Ważne też, aby upewnić się, czy starsza osoba jest sama i czy ewentualnie ktoś pomoże jej dotrzeć z gotówką do domu, tak aby w drodze powrotnej nie padała ofiarą rozboju. Jeśli mamy jakiekolwiek wątpliwości, odroczmy wypłatę i skontaktujmy się z Policją. Być może dzięki temu uda się zatrzymać oszustów i uchronić starszą osobę przed stratą oszczędności.

Powrót na górę strony