Wiadomości

Akcja „Trzeźwość”

Data publikacji 06.04.2010

Dzisiaj od wczesnych godzin rannych policjanci bielskiej drogówki prowadzą akcję pod kryptonimem „Trzeźwość”. Do działań włączyli się także funkcjonariusze żandarmerii wojskowej.

Dzisiaj od wczesnych godzin rannych policjanci bielskiej drogówki prowadzą akcję pod kryptonimem „Trzeźwość”. Do działań włączyli się także funkcjonariusze żandarmerii wojskowej.

Akcja ma na celu eliminowanie z ruchu pijanych kierowców. Nad ranem policjanci zatrzymali dwóch „wczorajszych” kierowców. Zatrzymany do kontroli drogowej przy bielskiej ulicy Cieszyńskiej, 51-letni kierowca dostawczego Lublina miał we krwi ponad 0,3 promila alkoholu. Na ulicy Partyzantów policjanci zatrzymali 61-letniego kierowcę volkswagena lupo. Badanie stanu jego trzeźwości dało wynik 0,26 promila alkoholu. Obaj kierowcy za jazdę po użyciu alkoholu tłumaczyć się będą przed Sądem Grodzkim. Za wykroczenie to grozi im kara aresztu albo grzywny nie mniejszej niż 50 złotych. W razie popełnienia wykroczenia Sąd orzeka zakaz prowadzenia pojazdów. Na poczet grzywny Policja może zatrzymać na wyznaczonym parkingu pojazd należący do nietrzeźwego kierowcy.

 

Przypominamy!
Stwierdzenie stanu nietrzeźwości określa się na podstawie stężenia alkoholu we krwi oraz ilości alkoholu w 1 dm³ wydychanego powietrza.
Stan po użyciu alkoholu:
Ilość alkoholu we krwi: 0,2-0,5 promila
Ilość alkoholu w 1 dm³ wydychanego powietrza: 0,1-0,25 mg
Stan nietrzeźwości:
Ilość alkoholu we krwi: powyżej 0,5 promila
Ilość alkoholu w 1 dm³ wydychanego powietrza: powyżej 0,25 mg

Stan powyżej 0,5 promila stanowi przestępstwo, zagrożone karą pozbawienia wolności do lat 2 oraz zakazem prowadzenia pojazdów od roku do 10 lat. Za spowodowanie wypadku po pijanemu grozi nawet 12 lat więzienia. Jeśli zaś w wypadku ktoś zginął lub doznał trwałego kalectwa, kodeks karny przewiduje możliwość dożywotniej utraty prawa jazdy oraz karę więzienia do 15 lat. Za kierowanie pojazdem mechanicznym w stanie nietrzeźwości, w stanie po użyciu alkoholu lub środka podobnie działającego do alkoholu, grozi utrata 10 punktów. Tyle samo traci się w przypadku nieudzielenia pomocy ofiarom wypadków. Za spowodowanie zagrożenia bezpieczeństwa ruchu drogowego grozi 6 punktów karnych. Kierowanie pojazdem „na podwójnym gazie” wiąże się też z utratą prawa jazdy.
 

Powrót na górę strony