Nadmierna prędkość i deszczowe warunki to dłuższa droga hamowania. Apelujemy o ostrożność!
Prędkość jest nadal jedną z głównych przyczyn zdarzeń drogowych. Kiedy droga jest mokra i intensywnie pada deszcz, od dostosowania jej do tych trudnych warunków jest kluczowe dla bezpieczeństwa. Nawet nieznaczne przekroczenie prędkości może doprowadzić do wypadku drogowego, w którym mogą zginąć lub zostać ranni ludzie. Zwolnij — zdążysz, jeśli wyjazd zaplanujesz dobrze, nie będziesz musiał się spieszyć.
Ostatnie dni to czas, gdy mamy do czynienia z intensywnymi opadami deszczu. Mokra nawierzchnia jezdni wymagają od nas dostosowania swojego stylu jazdy i prędkości do panujących warunków. Nie bez znaczenia w tym wszystkim ma również natężenie ruchu samochodów, rowerzystów czy pieszych. Wszystkie te elementy, obserwacja drogi i otoczenia, nasza dyspozycja w danym dniu, przestrzeganie obowiązujących przepisów i ograniczeń ma wpływ na bezpieczeństwo nas wszystkich. Im większa prędkość, tym większe prawdopodobieństwo doprowadzenia do wypadku drogowego. Wzrasta długość drogi hamowania naszego pojazdu, jak i odcinek, jaki pokonujemy w ciągu jednej sekundy. Mamy mniej czasu na reakcję, co zwiększa siłę, z jaką uderzamy w przeszkodę. Nadmierna prędkość powoduje, że nasz pojazd może stać się śmiercionośnym narzędziem.
Przypominamy, że na terenie naszego powiatu działa policyjna grupa SPEED, której głównym zadaniem jest przeciwdziałanie niebezpiecznym zachowaniom na drodze, w tym nieprzestrzeganiu ograniczeń prędkości. Policjanci pełnią służbę z wykorzystaniem najnowszych pojazdów wyposażonych w wideorejestratory, a także dokonują pomiarów prędkości ręcznymi miernikami z wizualizacją. Kierujący, którzy nie stosują się do ograniczeń prędkości, muszą liczyć się z konsekwencjami prawnymi, w tym z zatrzymaniem prawa jazdy.
Policjanci drogówki przypominają, że droga, to nie tor wyścigowy i apelują, by respektować obowiązujący limity prędkości! Od 17 września 2022 roku obowiązuje nowy taryfikator punktów karnych. Głównym celem zmian był sposób kasowania zgromadzonych punktów. Obowiązywać one będą przez dwa lata na koncie kierowców popełniających wykroczenia, a nie jak dotychczas przez rok. Zniesione zostają również szkolenia, po odbyciu których liczba punktów otrzymanych przez kierowcę ulegała zmniejszeniu.
Zastosowanie w przypadku najbardziej poważnych wykroczeń, skutkujących zagrożeniem bezpieczeństwa ruchu drogowego będzie mieć tzw. „recydywa". Sytuacja ta dotyczy złamania przepisów z tej samej grupy w ciągu 2 lat od ostatniego wykroczenia. Jeżeli tak się stanie, mandat drogowy będzie dwukrotnie wyższy niż dotychczas.
-
31-40 km/h – pierwszy raz: 800 złotych / recydywa:1600 złotych;
-
41-50 km/h – pierwszy raz: 1000 złotych / recydywa:2000 złotych;
-
51-60 km/h – pierwszy raz: 1500 złotych / recydywa:3000 złotych;
-
61-70 km/h – pierwszy raz: 2000 złotych / recydywa:4000 złotych;
-
71 km/h i więcej – pierwszy raz: 2500 złotych / recydywa: 5000 złotych.
W trosce o bezpieczeństwo apelujemy o rozwagę i przestrzeganie przepisów ruchu drogowego. Pamiętajmy, że wraz ze wzrostem prędkości panowanie nad pojazdem staje się coraz trudniejsze, zwłaszcza na mokrej, śliskiej nawierzchni.