Wiadomości

Godna podziwu postawa świadka zniszczenia domków letniskowych w Wilkowicach

W dniu 28 października 2023 roku dyżurny Komisariatu Policji w Szczyrku otrzymał zgłoszenie, z którego wynikało, że w Wilkowicach w rejonie ul. Magurka Wilkowicka doszło do aktu wandalizmu. Zniszczone miały zostać dwa domki letniskowe, wraz z sąsiadującymi z nimi w bezpośredniej bliskości przyczepami kempingowymi.

W ubiegłą sobotę tj. 28 października 2023 roku jeden z mieszkańców Wilkowic usłyszał niepokojące odgłosy tłuczonego szkła oraz łamanego drewna. Postanowił sprawdzić co dzieje się na działce sąsiada. Gdy zbliżał się do sąsiedniej nieruchomości zabudowanej domkiem letniskowym oraz nieopodal stojącej przyczepy kempingowej zauważył mężczyznę trzymającego w rękach kilof z drewnianą rękojeścią. W chwili kiedy mężczyzna z kilofem zorientował się, że został zauważony, odrzucił narzędzie trzymane w rękach, a następnie podjął się ucieczki, którą kontynuował na rowerze pozostawionym tuż przy domku letniskowym. Świadek całego zajścia w pośpiechu wrócił do domu, by telefonicznie poinformować sąsiadów oraz policje o zdarzeniu. Jak się potem okazało właściciel nieruchomości, na której doszło do dewastacji, mając opis sprawcy zdarzenia, napotkał na jednej z leśnych dróg mężczyznę odpowiadającemu opisowi przedstawionemu przez świadka zdarzenia. Mężczyzna nie stawiał oporu w trakcie ujęcia obywatelskiego, być może wpływ na to miała okoliczność niszczycielskich wyczynów z kilofem. Został następnie wraz z rowerem przewieziony do domu jednego z sąsiadów, gdzie oczekiwał na przyjazd policji. Na miejscu, w obecności policji mężczyzna został rozpoznany przez bezpośredniego świadka zdarzenia. Policjanci zatrzymali mężczyznę oraz zabezpieczyli kilof.

Podsumowując bilans zniszczeń, dewastacji uległy dwa domki letniskowe wraz z usytuowanymi w bezpośredniej bliskości przyczepami kempingowymi położone na dwóch odrębnych działkach. W domkach m.in. zostały wyłamane okiennice, rozbite szyby i zdewastowane wnętrze, a w przyczepach kempingowych rozbite szyby w oknach.

W związku ze zdarzeniem Prokurator Rejonowy w Bielsku-Białej wydał postanowienie o zastosowaniu środka zapobiegawczego w postaci dozoru Policji. Mężczyzna ma status osoby podejrzanej o popełnienie przestępstwa z art. 288 paragraf 1 kodeksu karnego. Za zniszczenie cudzej rzeczy grozi kara pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5.

Powrót na górę strony