Działania "Bezpieczny Pieszy"
Wczoraj policjanci garnizonu bielskiego przeprowadzili wzmożone działania ukierunkowane na poprawę bezpieczeństwa pieszych, czyli tzw. niechronionych uczestników ruchu drogowego. Pomimo tego, że nadrzędnym celem działań egzekwowanie przestrzegania przepisów mających ścisły związek z bezpieczeństwem niechronionych uczestników ruchu drogowego, policjanci zwracali uwagę także na wszystkie pozostałe, niezgodne z prawem zachowania.
Motywacją do działań jest troska o bezpieczeństwo pieszych, czyli tych użytkowników dróg, którzy w żaden sposób nie są chronieni nadwoziem pojazdu, a wręcz zagrożeni kontaktem z nim. Większym niż zwykle nadzorem zostały objęte odcinki dróg, skrzyżowania oraz przejścia dla pieszych, w których ryzyko powstania wypadku jest największe.
Bielscy policjanci wyposażeni we wszelki dostępny sprzęt do rejestracji wykroczeń, w tym policyjnego drona, przeprowadzą działania, w których zwrócą szczególną uwagę na zachowania kierowców wobec pieszych.
Nadzorem objęte są miejsca, które są szczególnie niebezpieczne dla pieszych np. przejścia przez ruchliwe jezdnie, w tym przede wszystkim te, na których dochodziło już w przeszłości do potrąceń.
Warto przypomnieć, że uczestników ruchu drogowego obowiązują zasady szczególnej ostrożności i ograniczonego zaufania. Pomimo tego, że dotyczą one wszystkich, to podwójnie zdeterminowani do ich stosowania powinni być piesi, którzy w sytuacji kontaktu z samochodem są na straconej pozycji. Ostrożny pieszy to taki, który podczas przekraczania jezdni, bez względu na posiadane pierwszeństwo, pamięta o obserwacji pojazdów, upewniając się, czy kierowca prawidłowo reaguje na jego obecność na drodze. Kierujący pojazdem natomiast, widząc znak informacyjny o przejściu dla pieszych powinien - zgodnie z przepisami - zmniejszyć prędkość, zwiększając jednocześnie swoją uwagę.
Policjanci w trakcie działań nie stosowali taryfy ulgowej, a wszyscy lekceważący przepisy byli odpowiednio rozliczani.
Policjanci nie mieli wyjścia i musieli zatrzymać na ul. Warszawskiej w Bielsku-Białej uprawnienia do kierowania pojazdem dwóm kierującym, którzy znacznie przekroczyli dozwoloną prędkość w obszarze zabudowanym. Pierwszy z kierujących poruszał się z prędkością 107 km/h, a drugi z prędkością 101 km/h. Dodajmy, że kierujący przekroczyli dozwoloną prędkość o ponad połowę dopuszczalnej przepisami prędkości na danym odcinku drogi.
Kolejnych dwóch kierujących wyprzedzało w rejonie przejścia dla pieszych z prędkościami przekraczającymi o 30 km/h prędkość dozwoloną w danym miejscu. W przypadku jednego z kierujących konieczne było sporządzenie wniosku, o skierowanie kierowcy na kontrolne sprawdzenie kwalifikacji w ramach posiadanych uprawnień, w związku z przekroczeniem dopuszczalnej ilości punktów karnych.
Dodajmy, że sprawdzenie kwalifikacji to nic innego niż ponowne przejście egzaminu państwowego na uzyskanie wybranej kategorii prawa jazdy.
Niedawno wspominaliśmy trzy główne przyczyny wypadków oraz kolizji, jest to m.in. nadmierna prędkość, nieustąpienie pierwszeństwa przejazdu oraz nieprawidłowe zachowanie wobec pieszych uczestników ruchu.
W trakcie działań „Bezpieczny Pieszy” odnotowano 72 przypadki przekraczania dozwolonej prędkości w rejonie przejść dla pieszych, 5 przypadków wyprzedzania na lub w rejonie przejścia dla pieszych, 2 przypadki nieudzielenia pierwszeństwa pieszemu znajdującemu się na przejściu dla pieszych oraz kierujący 32 razy dopuścili się innych nieprawidłowych zachowań w stosunku do pieszych. Łącznie wystawiono 79 mandatów karnych, 19 pouczeń, zarówno dla kierujących jak i pieszych, a w pozostałych przypadkach skierowano wnioski do sądu.
Kolejne akcje przewidziane są na dzień 11,19,25,30 stycznia 2024r.
Do kierowców apelujemy o ostrożność i uwagę za kierownicą - szczególnie teraz w okresie zimowym. Opady deszczu, śniegu, mokra, a przy tym śliska jezdnia - to czynniki pogarszające warunki drogowe. Jedne powodują większe ograniczenie widoczności, drugie zaś zdecydowanie wydłużają drogę hamowania. W takich warunkach pamiętajmy o zmniejszeniu prędkości. Przypominamy, że prędkość dopuszczalna, nie zawsze oznacza prędkość bezpieczną!
Z kolei do pieszych apelujemy, aby w tym trudnym na drogach okresie zachowali większą ostrożność. Niekorzystne warunki atmosferyczne sprawiają, że piesi na drodze są słabo widoczni dla kierujących. Dlatego też noszenie odblasków powinno stać się dla nich nawykiem. W określonych sytuacjach jest też obowiązkiem. Zgodnie z przepisami prawa o ruchu drogowym piesi, którzy poruszają się po drodze po zmierzchu poza obszarem zabudowanym, są zobowiązani używać elementów odblaskowych w sposób widoczny dla innych uczestników ruchu. My jednak zachęcamy do noszenia odblasków od zmierzchu do świtu bez względu na to, czy znajdują się na leśnym odcinku drogi, czy też w centrum miasta. Dzięki temu kierowcy zyskują cenny czas na podjęcie prawidłowej reakcji.