Policjanci na stokach i szlakach górskich
Zima to okres szczególny z uwagi na aurę, czas korzystania z atrakcji na śniegu, świątecznych spotkań z rodziną, zabawy z przyjaciółmi i wypoczynku podczas ferii. To czas, kiedy policjanci widoczni są nie tylko na drogach, ale również na stokach narciarskich i szlakach górskich.
Okres ferii sprzyja aktywnościom związanym ze sportami zimowymi, dlatego zadbajmy by było bezpiecznie na stoku. Wiele osób w tym czasie wyjeżdża w okolice stoków narciarskich. Policjanci również będą widoczni wśród narciarzy, realizując ogólnopolską akcję informacyjno-edukacyjną pn. „Kręci mnie bezpieczeństwo na stoku”, jak również „Bezpieczne Ferie 2024”.
Nad bezpieczeństwem na stokach, jak co roku czuwają policjanci z patroli narciarskich.
Coraz częściej można zobaczyć w ramach działań „Bezpieczne Ferie 2024” policjantów również na pojazdach typu quad z Komendy Miejskiej Policji w Bielsku-Białej. Głównym miejscem zainteresowania policjantów na quadach są rejony górskich szlaków turystycznych oraz terenów leśnych. Policjanci kontrolują miejsca wypoczynku pod kątem zapewnienia bezpieczeństwa osobom korzystającym ze szlaków górskich, m.in. poprzez eliminacje zagrożenia powodowanego przez poruszające się motocykle typu cross lub quad.
W okresie ferii zimowych policjanci oraz przedstawiciele różnych służb prowadzą działania mające na celu zapewnienie bezpieczeństwa osobom odwiedzającym nasze województwo. Mundurowi dbają o bezpieczeństwo w ruchu drogowym oraz sprawdzają miejsca zorganizowanego wypoczynku dzieci i młodzieży.
Z okresem zimowym związane są pewne specyficzne zagrożenia, których trzeba unikać, ale pamiętajmy: zdrowy rozsądek i odpowiedzialność pozwoli uniknąć nieszczęśliwych zdarzeń.
Przypominamy najważniejsze zasady bezpieczeństwa, którymi należy się kierować podczas zabawy na śniegu:
• Osoby do ukończenia 16 roku życia mają obowiązek używania w czasie jazdy kasku ochronnego.
• Zabronione jest uprawianie narciarstwa lub snowboardingu na zorganizowanych terenach narciarskich w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środka odurzającego. Za łamanie powyższych zapisów ustawodawca przewidział karę grzywny.
• Nie pozostawiaj bez opieki sprzętu narciarskiego.
• Wpisz do telefonu komórkowego numer alarmowy w górach: 601 100 300 lub 985 oraz numer ICE (to numer osoby z którą należy się skontaktować w razie nagłego wypadku).
• Aplikacja ratunek - w sytuacji zagrożenia życia lub zdrowia, która wymaga kontaktu ze służbą ratowniczą w górach należy uruchomić aplikację na telefonie. Ratunek połączy cię z ratownikami górskimi i wyśle twoją lokalizację.
• Więcej informacji na: www.ratunek.eu
Dekalog Międzynarodowej Federacji Narciarskiej (FIS):
1. Wzgląd na inne osoby - Każdy narciarz lub snowboardzista powinien zachować się w taki sposób, aby nie stwarzać zagrożenia dla innych osób.
2. Panowanie nad szybkością - Narciarz lub snowboardzista powinien zjeżdżać z szybkością dostosowaną do swoich umiejętności, trudności i stanu trasy oraz warunków atmosferycznych.
3. Wybór kierunku jazdy - Jadący powyżej narciarz lub snowboardzista, dysponując lepszą widocznością i możliwościami, musi wybrać taki tor jazdy, aby uniknąć wszelkiej możliwości zderzenia z osobą znajdującą się poniżej.
4. Wyprzedzanie - Wyprzedzanie może następować zarówno po stronie dostokowej, jak i odstokowej, po stronie prawej lub lewej, lecz zawsze w takiej odległości, która pozwoli uniknąć potracenia wyprzedzanego.
5. Przejazd i krzyżowanie torów jazdy - Narciarz lub snowboardzista, który wchodzi/wjeżdża na trasę powinien sprawdzić, patrząc w górę i w dół, czy nie spowoduje niebezpieczeństwa dla siebie i innych. To samo obowiązuje go przy każdym ruszaniu z miejsca po chwilowym zatrzymaniu.
6. Zatrzymanie się - Tylko w razie absolutnej konieczności narciarz lub snowboardzista może zatrzymać się na trasie zjazdu, zwłaszcza w miejscach zwężeń i miejscach ograniczonej widoczności. Po ewentualnym upadku narciarz lub snowboardzista powinien usunąć się z toru jazdy tak szybko jak to możliwe.
7. Podchodzenie i schodzenie - Narciarz lub snowboardzista powinien podchodzić tylko poboczem trasy, a w przypadku złej widoczności powinien zejść zupełnie z trasy. To samo zachowanie obowiązuje narciarzy i snowboardzistów, którzy pieszo schodzą w dół.
8. Przestrzeganie znaków narciarskich - Każdy narciarz lub snowboardzista winien stosować się do znaków narciarskich ustawionych na trasach.
9. Zachowanie w razie wypadku - W razie wypadku każdy, kto znajdzie się w pobliżu, powinien udzielić poszkodowanemu pomocy.
10. Stwierdzenie tożsamości - Każda osoba uczestnicząca w wypadku lub będąca jego świadkiem powinna podać swoje dane osobowe.