Areszt dla sprawców napadu na kantor
W dniu 10 stycznia 2024 roku w Świętoszówce przy ul. Bielskiej doszło do scen mrożących krew w żyłach. Dwóch zamaskowanych sprawców usiłowało dokonać kradzieży pieniędzy z kantoru wymiany walut. Ostatecznie sprawcom przy roznoszących się dźwiękach alarmu przeciwnapadowego nie udało się sforsować wzmocnionej szyby. Jak się później okazało to nie jedyne przewinienia, które zatrzymani mają na swoim sumieniu.
W środę 10 stycznia 2024 roku w Świętoszówce przy ul. Bielskiej doszło do usiłowania kradzieży pieniędzy z kantoru wymiany walut. Dwóch zamaskowanych sprawców w wieku 26 i 27 lat po wejściu do lokalu kantoru podjęli się próby forsowania wzmacnianej szyby, która dzieli kasjerkę od klientów. Uderzali i niszczyli również drzwi, które prowadzą na zaplecze. Szyba oparła się mocnym i kilkukrotnym uderzeniom młota, w który wyposażeniu byli mężczyźni. Rozlegający się dźwięk alarmu antynapadowego z pewnością przyczynił się do przyśpieszenia decyzji o opuszczeniu kantoru przez sprawców rozboju.
Policjanci z Wydziału Kryminalnego Komendy Miejskiej Policji w Bielsku-Białej natychmiast po zdarzeniu podjęli czynności zmierzające do ustalenia i zatrzymania sprawców rozboju. Praca kryminalnych doprowadziła do zatrzymania mężczyzn podejrzanych o usiłowanie rozboju. Szybkie i sprawne działania policjantów pozwoliły Prokuratorowi już 13 stycznia 2024 r. wystąpić z wnioskiem do Sądu Rejonowego Wydział IX Karny w przedmiocie tymczasowego aresztowania. Jeszcze tego samego dnia Sąd przychylił się do wniosku Prokuratury.
Podejrzani o rozbój trafili „za kraty”. Zastosowano wobec nich środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania na okres 3 miesięcy.
W trakcie zatrzymania podczas przeszukania ujawniono przy mężczyznach środki narkotyczne.
Będą odpowiadać za przestępstwo określone w art. 13 § 1 Kodeksu Karnego, w związku z art. 280 § 1 Kodeksu Karnego oraz art. 62 ust. 1 ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii.
Artykuł 280 § 1 Kodeksu Karnego tj. rozbój doprecyzowuje ile ustawodawca przewidział w materii pozbawienia wolności i jest to przedział od lat 2 do 15.
Jak się okazało w toku rozpoznawania sprawy oraz profili podejrzanych mężczyźni mieli wcześniej kontakt z wymiarem sprawiedliwości, co w tych okolicznościach z pewnością nie będzie kartą uprzywilejowania w trakcie procesu przed sądem.