Wiadomości

Kontrola autobusów w ramach "Bezpieczne Ferie 2024"

W ubiegły piątek 26 stycznia 2024 r., w związku z zaczynającymi feriami oraz czasem, gdy dzieci i młodzież będą częściej przemieszczać się autokarami, policjanci z bielskiej drogówki przeprowadzili kontrolę autokaru pod kątem stanu technicznego oraz wymaganych w tego rodzaju usługach stosownych pozwoleń.

Ferie oficjalnie rozpoczęły się w województwie śląskim. Można zobaczyć wzmożony ruch szczególnie w rejonie miejscowości turystycznych, które zapewniają zimowe rozrywki. W związku z czasem odpoczynku dla dzieci zauważamu wzmożony ruch pojazdów, które przewożą dzieci na zimowiska. Policjanci ruchu drogowego organizują kontrolę autokarów, które przewoźnicy rozdysponowują do przewożenia dzieci. Kontrole polegają na sprawdzeniu stanu technicznego pojazdów przede wszystkim składowych, które wpływają na bezpieczeństwo pasażerów. 
Policjanci sprawdzają również kierującego pod kątem jego stanu psychofizycznego oraz stosownych uprawnień i pozwoleń do przewożenia dzieci. 

Jedna z takich kontroli odbyła się o godz. 12.30 w Bielsku-Białej na ul. Polnej 7 (rejon OSP Lipnik). Policjanci nie mieli zastrzeżeń co do stanu technicznego pojazdu oraz samego kierowcy. 

Warto pamiętać, że odwożąc dziecko na miejsce zbiórki przed wycieczką zawsze możemy wezwać patrol policji, który zbada kierującego na zawartość alkoholu w wydychanym powietrzu, a w przypadku wątpliwości co do stanu technicznego policjanci ruchu drogowego specjalizujący się w transporcie chętnie wezmą pod kolokwialną lupę stan techniczny pojazdu.

Działania policjantów związane są bezpośrednio z akcją  „Bezpieczne Ferie 2024”

Należy spodziewać się, że policjanci drogówki w czasie ferii zimowych będą zwracać uwagę na przestrzeganie przepisów ruchu drogowego m.in. stosowanie się do ograniczeń prędkości, dostosowanie prędkości do warunków panujących na drodze, utrzymywanie bezpiecznego odstępu między pojazdami, poszanowanie dla innych uczestników ruchu drogowego, w tym pieszych. Istotą działania policjantów jest pokazanie, że do obranego celu możemy dojechać bez stwarzania niebezpiecznych sytuacji na drodze.  

Powrót na górę strony