Wiadomości

Policjanci zakończyli poszukiwania zaginionej mieszkanki Zabrzega

2 marca 2024 r. przeprowadzono kolejne poszukiwania za zaginioną Grażyną Olszewską. Duże siły Policji w tym funkcjonariusze Wydziału Poszukiwań i Identyfikacji Osób Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach oraz inne służby skoncentrowano na parkingu przed LKS Sokół Zabrzeg.

Na miejscu działań skoncentrowano policjantów z Komendy Miejskiej Policji w Bielsku-Białej, Komisariatu Policji w Czechowicach-Dziedzicach, Komendy Powiatowej Policji w Pszczynie, funkcjonariuszy Wydziału Poszukiwań i Identyfikacji Osób Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach, przewodnika psa służbowego Komisariatu Wodnego Policji we Wrocławiu wraz z psem służbowym przeszkolonym do ujawniania zwłok, OPP w Katowicach, SPPP w Bielsku-Białej. Na miejscu była również Grupa Poszukiwawczo-Ratownicza z OSP Stare Bielsko, Grupa Pogotowia Ratunkowego PCK Czechowice-Dziedzice oraz strażacy z OSP z Zabrzega, Bronowa, Ligoty, Dziedzic, Lipowca oraz starego Bielska. Łącznie w poszukiwaniach wzięło udział prawie 100 osób. W trakcie poszukiwań wykorzystano quady oraz cztery drony, w tym drona z kamerą termowizyjną.

Działania trwały od godzin porannych, a zakończyły się odnalezieniem ciała, które spoczywało w korycie rzeki. Badania, które przeprowadzono, celem identyfikacji zwłok jednoznacznie potwierdziły, że odnalezione ciało należy do mieszkanki Zabrzega, która poszukiwana była od 5 stycznia 2024 r.

W tych smutnych okolicznościach można dostrzec pewien pozytywny aspekt, a mianowicie skoordynowane działania mające na celu odnalezienie zaginionej przyczyniły się do podniesienia poziomu współpracy i efektywności pomiędzy jednostkami uczestniczącymi w poszukiwaniach co bezpośrednio wpływa na szybkość i jakość działania służb w trakcie poszukiwań. Warto nadmienić, że w trakcie działań wykorzystywano aplikacje o nazwie ATAK, która umożliwia mapowanie terenu poprzez jednostki, które fizycznie znajdują się obszarze działań. Dzięki temu zabiegowi odznaczamy w sposób precyzyjny obszar który spenetrowano. Ciekawostką może być okoliczność, w której program najpierw stosowany był przez wojsko i nadal z powodzeniem jest wykorzystywany podczas różnego rodzaju działań. 

Powrót na górę strony