Wiadomości

Funkcjonariuszki przestrzegały seniorów przed oszustami

W ramach kampanii „Bezpieczny Senior”, w siedzibie Rady Osiedla Mieszka I w Bielsku-Białej w dniu 20 marca 2024 r. odbyło się spotkanie z seniorami. Spotkanie przeprowadzono pod hasłem "Bezpieczny Senior" dzielnicowe omówiły zagrożenia, na jakie narażone są osoby starsze.

Bezpieczeństwo seniorów jest tematem bardzo aktualnym i coraz szerzej poruszanym. Poprawa bezpieczeństwa seniorów wymaga nieustannej pracy, tak aby minimalizować skutki pojawiających się coraz to nowych zagrożeń. Niestety to właśnie osoby starsze są wybierane na cel przez przestępców żerujących na dobroci i chęci niesienia pomocy przez nasze babcie i dziadków. Dokładnie 19 marca 2024 r. w ramach programu „Bezpieczny Senior” aspirant sztabowy Joanna Buzderewicz oraz aspirant Bożena Rusinek – Panie dzielnicowe z Komisariatu Policji III w Bielsku-Białej spotkały się z seniorami. W trakcie spotkania zostały omówione zagrożenia, na jakie narażone są osoby starsze. Funkcjonujące metody „na wnuczka", „na policjanta”, „na pracownika gazowni czy elektrowni” obecnie są tylko jednymi z możliwych sposobów, które często są wykorzystane do oszukania seniorów.

W spotkaniu uczestniczył gość specjalny Ratownik z Grupy Ratownictwa Polskiego Czerwonego Krzyża w Bielsku-Białej, który przedstawił wykład na temat pierwszej pomocy, a seniorzy mogli przekuć nabytą wiedzę na symulację udzielenia pierwszej pomocy.

Dzielnicowe przypominały seniorom o zasadach ograniczonego zaufania wobec obcych osób oraz zachowania zdrowego rozsądku przy podejmowaniu decyzji na rozmaite oferowane im produkty. Podczas spotkania omówiono również zasady bezpieczeństwa na drodze. Dzielnicowe zachęcały uczestników do noszenia elementów odblaskowych na ubraniach, kiedy poruszają się po drodze, nie tylko poza obszarem zabudowanym.

Spotkania cieszą się wśród seniorów dużą popularnością. Policjanci na spotkaniach nie mogą narzekać na frekwencję, która zawsze dopisuje. Okoliczności, o których wspominamy cieszą nas, tym bardziej, że wszystkie działania w zakresie szeroko rozumianej profilaktyki przynoszą oczekiwane rezultaty. 

Powrót na górę strony