Wiadomości

Wciąż za szybko mimo licznych apeli

Na bielskim odcinku drogi ekspresowej S1, policjanci z Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Miejskiej Policji w Bielsku-Białej, interweniowali w związku ze znacznym przekroczeniem dozwolonej prędkości przez kierującego. Dla kierowcy spotkanie z mundurowymi okazało się kosztowne.

Policjanci bielskiej drogówki z grupy SPEED każdego dnia ujawniają kolejnych kierowców, którzy przekraczając dozwoloną prędkość, stwarzają na drodze ogromne zagrożenie dla siebie i innych. Niestety, nadmierna prędkość jest jedną z głównych przyczyn wypadków drogowych, dlatego też nie ma taryfy ulgowej dla osób, które nagminnie ją przekraczają.
Skrajną nieodpowiedzialnością wykazał się kierujący samochodem marki bmw, który poruszał się na drodze z prędkością przekraczającą 200 kilometrów na godzinę, w dodatku zdarzenie miało miejsce w godzinach szczytu, wtedy gdy na drodze ekspresowej jest duży ruch.
Pirat drogowy przekroczył dozwoloną prędkość aż o 83 kilometry na godzinę. Przypominamy, że dopuszczalna prędkość na drodze ekspresowej to 120 kilometrów na godzinę. Za taką jazdę przepisy kodeksu wykroczeń przewidują grzywnę w kwocie 2500 złotych i 15 punktów karnych.

To nie jedyny amator prędkości, który trafił w ręce policjantów tego dnia. Policjanci zatrzymali również kierującego, który przekroczył dozwoloną prędkość powyżej 61 kilometrów na godzinę, a po sprawdzeniu historii popełnionych przez niego wykroczeń drogowych okazało się, że to wykroczenie rozpatrywane będzie pod kątem przekroczenia prędkości w warunkach tzw. recydywy. Oznacza to, że kierujący musi się liczyć z grzywną 2 razy większą, W tym wypadku wysokość grzywny wyniosła 4000 złotych.

Dlaczego? Wyjaśniamy:
Popełnienie wykroczenia z pewnych kategorii dwukrotnie w ciągu dwóch lat, skutkuje podwójną kwotą mandatu.
Zastosowanie podwójnej kwoty grzywny występuje w przypadku najbardziej poważnych wykroczeń, skutkujących znacznym, wysokim zagrożeniem bezpieczeństwa ruchu drogowego.

Zaznaczamy, że kierujący, którzy łamią przepisy ruchu drogowego w tak rażący sposób, nie będą mogli liczyć na pouczenie. Jazda na drodze publicznej z zawrotną prędkością to recepta na tragedię. Szczególnie teraz, w okresie przedświątecznym, kiedy widocznie wzrasta natężenie ruchu, a kierowcy mogą być  rozkojarzeni, myśląc o świątecznych obowiązkach.  Apelujemy o to, by na drodze zwracać uwagę na każdego uczestnika ruchu. Pamiętajmy, że wspólnie tworzymy bezpieczeństwo. Obojętnie, czy na drodze znajdujemy się w roli kierowcy, pieszego czy też rowerzysty- wszyscy jesteśmy zobowiązani do przestrzegania przepisów i wzajemnego szacunku wobec innych uczestników ruchu. 

Powrót na górę strony