Wiadomości

Nietrzeźwi kierujący nadal na naszych drogach

Data publikacji 04.04.2024

We wtorek policjanci z bielskiego garnizonu zatrzymali kilku amatorów jazdy na „podwójnym gazie”. Do tego grona dołączył mężczyzna, który kierował pojazdem, będąc pod wpływem substancji odurzającej.

W Bielsku-Białej w rejonie ul. Katowickiej policjanci z Komisariatu Policji IV w Bielsku-Białej zatrzymali do kontroli pojazd marki Opel, którym kierował obywatel Ukrainy – mężczyzna w wieku 30 lat. Badanie stanu trzeźwości wykazało prawie promil w wydychanym powietrzu. Pozostając na ulicach Bielska-Białej dokładnie na ul. Janowickiej policjanci z Komendy Miejskiej Policji w Bielsku-Białej zatrzymali do kontroli kierującego pojazdem marki Volvo, gdzie wstępne badanie wskazało na to, że kieruje pod wpływem substancji odurzającej. Celem potwierdzenia tych okoliczności pobrano kierującemu krew do badań. Kierujący posiadał przy sobie również nieznaczne ilości narkotyków.

Kolejny nietrzeźwy wpadł podczas zdarzenia drogowego w Wilkowicach, w tym przypadku nie dość, że kierujący dmuchnął prawie półtora promila, to jeszcze spowodował kolizję drogową z dwoma pojazdami. 45 – letni mężczyzna będzie musiał się teraz liczyć z poważnymi konsekwencjami natury prawnej.

Najlepsze zostawiliśmy na koniec. W Rybarzowicach policjanci ze Szczyrku zatrzymali do kontroli pojazd marki Toyota, którym kierował 50 – letni mieszkaniec powiatu żywieckiego. Mężczyzna wydmuchał półtora promila alkoholu, co kwalifikuje go do surowej i sprawiedliwej dolegliwości, jaką jest konfiskata pojazdu lub jego równowartości.

Ostrzegamy! Kierowanie pojazdem w stanie nietrzeźwości jest przestępstwem, za które grozi kara do 2 lat pozbawienia wolności, zakaz prowadzenia pojazdów i wysoka grzywna. Należy również mieć na uwadze nowelizację, która weszła w życie w marcu i przewiduje konfiskatę pojazdu nietrzeźwym kierującym. W przypadku spowodowania zdarzenia drogowego, oprócz odpowiedzialności karnej, sprawca będzie musiał pokryć koszty kolizji lub wypadku. Ubezpieczyciel wypłaci poszkodowanym odszkodowanie, jednak wystąpi do sprawcy z regresem, żądając jego zwrotu w całości.

Dlatego apelujemy o rozsądek i rozwagę! Jedyną wiarygodną metodą na określenie stężenia alkoholu w organizmie jest badanie urządzeniem elektronicznym posiadającym odpowiednią „legalizację”. Urządzenia takie znajdują się na każdym komisariacie i siedzibie Komendy Miejskiej Policji w Bielsku-Białej, gdzie można przyjść o każdej porze i sprawdzić stan trzeźwości. Badanie jest proste i całkowicie bezpłatne. Wystarczy pobrać jednorazową słomkę, rozpakować ją i umieścić w miejscu do tego przeznaczonym. Następnie trzeba wdmuchnąć przez nią powietrze i odczytać wynik.

Pamiętajmy, że każdy przypadek nietrzeźwego kierowcy na drodze to sprawa ludzkiego życia i śmierci. Dlatego reagujmy, gdy widzimy osobę chcącą wsiąść za kierownicę po spożyciu alkoholu, nasz sprzeciw może uratować komuś życie.

Powrót na górę strony