Wiadomości

Weekend na bielskich drogach

Data publikacji 29.04.2024

Miniony weekend na bielskich drogach, choć był obfity w imprezy plenerowe i zachęcał do aktywnego spędzania wolnego czasu, przebiegł bezpiecznie i spokojnie. Sprzyjająca aura nie uśpiła czujności bielskich policjantów, którzy zatrzymali kilku amatorów jazdy na „podwójnym gazie”. Rekordzistką okazała się mieszkanka Andrychowa, która mając prawie 2,5 promila alkoholu, prowadziła swój samochód.

Sprzyjająca pogoda podczas minionego weekendu sprawiła znaczące nasilenie ruchu drogowego w naszym rejonie. Również fascynatów „dwóch kółek” nie brakowało na bielskich drogach i szlakach turystycznych.

W niedzielę odbył się 53 bielski rodzinny rajd rowerowy pod patronatem Prezydenta miasta. Rajd przebiegał ulicami Bielska-Białej w kierunku Bestwiny, a swój finał miał na terenie bielskiego parku Słowackiego. Impreza przebiegła spokojnie, bez wydarzeń.

Pomimo licznych apeli i zaostrzenia kar dla kierujących na tzw. „podwójnym gazie” nie brakowało takich osób na drogach naszego rejonu.

Policjanci ruchu drogowego zatrzymali na terenie Czechowic-Dziedzic, jak również Kobiernic, aż czterech nietrzeźwych rowerzystów. Rekordzistą okazał się 56 letni mieszkaniec powiatu bielskiego, który miał ponad 1,6 promila alkoholu w organizmie.

Należy w tym miejscu przypomnieć i przestrzec o grożących konsekwencjach takiego zachowania. Zgodnie z przepisami Kodeksu Wykroczeń mandat karny za tego typu wykroczenie jest bardzo dotkliwy i zależy od tego, czy kierujący jest w stanie nietrzeźwości, czy w stanie po użyciu alkoholu.

Zgodnie z art. 115 § 16 kk stan nietrzeźwości zachodzi, gdy zawartość alkoholu we krwi przekracza 0,5 promila lub 0,25 mg/dm³. Grzywna wówczas wysokości 2500 zł.

Natomiast jazda po użyciu alkoholu zachodzi wtedy, gdy zawartość alkoholu w organizmie zawiera się między 0,2 a 0,5 promila bądź 0,1 do 0,25 mg/dm³. Wówczas grzywna w drodze mandatu karnego wynosci 1000 zł.

Oprócz nietrzeźwych rowerzystów policjanci bielskiej Policji zatrzymali również, aż pięciu kierujących samochodami, będących na tzw. „podwójnym gazie”.

Niechlubną rekordzistką okazała się mieszkanka Andrychowa, poruszająca się pojazdem marki Fiat Punto mając prawie 2,5 promila alkoholu w organizmie. Na szczęście nikomu nie wyrządziła krzywdy swoim nieodpowiedzialnym zachowaniem.

Zbliżający się czas długiego weekendu majowego i sprzyjające prognozy pogody będą sprawiać, iż wielu z nas będzie aktywnie spędzać ten okres. Apelujemy do kierujących zarówno samochodami jak rowerzystów o wyobraźnię na drodze, aby majówka upłynęła bezpiecznie i była okresem udanego wypoczynku.

.

Powrót na górę strony