Wiadomości

Inauguracja sezonu motocyklowego w Beskidach

Data publikacji 30.04.2024

Policjanci z bielskiej drogówki uczestniczyli w przedsięwzięciu realizowanym przez ks. Jana Byrta z Parafii Ewangelickiej w Szczyrku. W niedzielę 28 kwietnia br. o godz. 11.00 rozpoczęło się ekumeniczne nabożeństwo dla motocyklistów, inaugurujące tegoroczny sezon motocyklowy. W czasie spotkania policjanci udzielili praktycznych porad, jak bezpiecznie jeździć na jednośladach.

W minioną niedzielę w Parafii Ewangelickiej w Szczyrku spotkali się miłośnicy dwóch kółek, którzy wspólnym spotkaniem i ekumeniczną mszą święta postanowili rozpocząć sezon motocyklowy. Spotkania organizowane przez księdza proboszcza Jana Byrta stały się już tradycją. Wzięli w nim udział również mundurowi z bielskiej drogówki, którzy na co dzień pełnią służbę na motocyklach. Stróże prawa przeprowadzili dla nich ciekawą prelekcję oraz przekazali smycze z numerem alarmowym 112. Była to też okazja, aby porozmawiać z policjantami o przepisach ruchu drogowego.

Motocykliści zaliczani są do niechronionych użytkowników dróg i w trakcie wypadku narażeni są na poważne obrażenia lub nawet utratę życia. W pierwszym kwartale br. doszło już do 2 wypadków drogowych z udziałem motocyklistów. Głównymi przyczynami tego rodzaju zdarzeń są nadmierna prędkość i nieustąpienie pierwszeństwa przejazdu.

Motocyklista w momencie zderzenia z innym pojazdem bądź drzewem narażony jest na większe niebezpieczeństwo utraty zdrowia, a nawet życia. Oprócz kasku i odpowiedniego kombinezonu ochronnego nie ma żadnych dodatkowych zabezpieczeń w postaci karoserii samochodu, pasów bezpieczeństwa czy poduszek powietrznych. Często nadmierna prędkość, brawura, przecenianie własnych umiejętności kierowania motocyklem, niestosowanie się do przepisów ruchu drogowego, jest przyczyną zderzenia się z innym uczestnikiem ruchu i kończy się tragicznie.

Nie zapominajmy jednak, że za zdarzenia z udziałem motocyklistów odpowiadają również kierujący samochodami. Nie udzielenie pierwszeństwa przejazdu, brak sygnalizowania skrętu, bądź zmiana pas ruchu, nie upewniwszy się, czy kierowca ma do tego prawo, to jedne z głównych „grzechów” kierowców samochodów.

Turystyka motocyklowa jest na naszych drogach coraz popularniejsza i pojawia się coraz więcej miłośników jednośladów. Wielu kierowców wybiera też, ten środek transportu dojeżdżając do pracy, sklepu, szkoły, czy mówiąc potocznym językiem motocyklistów „wokół komina”. Podróżowanie motocyklem to bez wątpienia duża przyjemność i wygoda, jednak priorytetem podczas takich wypraw powinno być dla nas bezpieczeństwo.

Przypominamy, że przestrzeganie przepisów ruchu drogowego oraz wzajemny szacunek na drodze dają gwarancję bezpiecznego podróżowania.

 

Powrót na górę strony