Wiadomości

Nie daj się oszukać na BLIKA!!!

Data publikacji 09.05.2024

Bielscy policjanci coraz częściej przyjmują zgłoszenia oszukanych osób metodą na tzw. „BLIKA”. Przypominamy i apelujemy, wystarczy zastosować kilka podstawowych i prostych zasad, aby uniknąć utraty naszych pieniędzy.

Schemat działania oszustów jest zazwyczaj bardzo podobny. Najpierw włamują się na konto na portalu społecznościowym, przejmują je, a następnie rozsyłają do znajomych wiadomości, z prośbą o udostępnienie kodu BLIK.

Przestępcy, podszywając się pod właściciela konta, prowadzą luźne rozmowy, aby nie wzbudzać ich niepokoju. Proszą o kod BLIK na kwotę kilkuset złotych, jednocześnie obiecując, jak najszybszy zwrot pieniędzy. Właściciel rachunku bankowego będąc pewny, że pomaga swojemu znajomemu, niczego nie podejrzewając, podaje kod BLIK i zatwierdza transakcję w aplikacji mobilnej. Po otrzymaniu kodu oszuści najczęściej wypłacają gotówkę z bankomatu w innym regionie kraju lub płacą za zakupy w sieci.

Identycznym schematem posłużyli się oszuści w naszym mieście, gdzie po przejęciu konta na portalu społecznościowym, wysłali za pośrednictwem komunikatora messenger wiadomość do 43-letniej bielszczanki. Podając się za koleżankę, zwrócili się z prośbą o opłacenie zamówienia internetowego. Nieświadoma kobieta, myśląc, że koresponduje z przyjaciółką, przesłała oszustowi dwa kody BLIK. Niestety już po fakcie zorientowała się, że może być coś nie tak, i zadzwoniła do swojej znajomej. Koleżanka oświadczyła, że nigdy nie prosiła o pomoc finansową.

Niestety transakcji dokonanych za pomocą kodu BLIK nie można cofnąć, dlatego pamiętaj:
• Należy przede wszystkim dobrze zabezpieczyć dostęp do konta na portalu społecznościowym, wykorzystując w tym celu dwuskładnikowe uwierzytelnienie logowania. Pamiętajmy również o wylogowaniu się z konta po zakończeniu użytkowania!
• Nie należy podawać wygenerowanego kodu Blik bez potwierdzenia, czy to faktycznie nasz znajomy prosi o pożyczkę. Wystarczy zadzwonić do znajomego, aby upewnić się, czy faktycznie on znalazł się w potrzebie.
• Zawsze należy dokładnie sprawdzić dane transakcji przed jej zatwierdzeniem w aplikacji bankowości mobilnej, np., gdzie nasze pieniądze będą wypłacone.

Pamiętaj! Nie daj się oszukać! 

Powrót na górę strony