Policjanci o „E-zagrożeniach dla seniorów w nowoczesnym świecie”
Wczoraj odbyła się debata pod nazwą: „E-zagrożenia dla seniorów w nowoczesnym świecie” z udziałem naszych profilaktyków w sali konferencyjnej Centrum Seniora przy Urzędzie Miasta Bielsko-Biała w Bielsku-Białej, przy ul. Romana Dmowskiego 6.
Celem debaty realizowanej przy udziale Wydziału Polityki Społecznej Urzędu Miasta Bielsko-Biała oraz ZUS oddział Bielsko-Biała były zagadnienia związane z zagrożeniami i przestępczością w sieci, z jakimi mogą spotkać się osoby korzystające z internetu, a przede wszystkim osoby starsze. W tej materii doskonale odnajdują się profilaktycy z Komendy Miejskiej Policji w Bielsku-Białej, którzy podkreślali, że bezpieczeństwo seniorów jest tematem bardzo aktualnym i szeroko poruszanym. Poprawa bezpieczeństwa seniorów wymaga nieustannej pracy, tak aby minimalizować skutki pojawiających się coraz to nowych zagrożeń. Niestety to właśnie osoby starsze są wybierane na cel przez przestępców żerujących na dobroci i chęci niesienia pomocy przez nasze babcie i dziadków. Niewątpliwie debata była okazją do omówienia zagrożeń, które przychodzą z każdej strony, szczególnie tej wirtualnej. Policjanci wspominali również o funkcjonujących metodach „na wnuczka", „na policjanta”, „na pracownika gazowni czy elektrowni” obecnie są tylko jednymi z możliwych sposobów, które często są wykorzystane do oszukania seniorów.
Edukowano osoby starsze co do zasad ograniczonego zaufania wobec obcych osób oraz zachowania zdrowego rozsądku przy podejmowaniu decyzji na rozmaite oferowane im produkty. Podczas spotkania omówiono również zasady bezpieczeństwa na drodze, zachęcając uczestników spotkania do noszenia elementów odblaskowych na ubraniach, kiedy poruszają się po drodze, nie tylko poza obszarem zabudowanym.
Policjanci na spotkaniu nie mogą narzekać na brak zainteresowania ze strony gości. Każda z dopytujących osób mogła liczyć na rzetelną i konkretna odpowiedź. Niewątpliwie zaangażowanie i ogromne doświadczenie mundurowych z bielskiej komendy w zakresie szeroko rozumianej profilaktyki przynoszą oczekiwane rezultaty. Cieszymy się, że możemy przyczyniać się do poprawy bezpieczeństwa osób szczególnie narażonych na ataki oszustów.