Wiadomości

Bajkowe Dni Bezpieczeństwa

Po raz XXIX w Bielsku-Białej odbyły się Ogólnopolskie Dni Bezpieczeństwa, Kultury Ruchu i Ratownictwa Drogowego. Tegoroczna edycja odbyła się na Placu Wojska Polskiego, gdzie po przybyciu barwnego korowodu o tematyce bajkowej dzieci, młodzież i dorośli mogli spotkać się z policjantami, zapoznać się z ich pracą, zobaczyć sprzęt, jaki używają w codziennej służbie oraz porozmawiać o przepisach prawa.

Fundacja na Rzecz Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego w Bielsku-Białej, wspólnie z Komendą Miejską Policji w Bielsku-Białej oraz z Komendą Miejską Państwowej Straży Pożarnej w Bielsku-Białej przeprowadziła XXIX Ogólnopolskie Dni Bezpieczeństwa, Kultury Ruchu i Ratownictwa Drogowego.
Dobra zabawa i nauka, takie połączenie to sposób na zwiększenie bezpieczeństwa uczestników ruchu drogowego wśród dzieci i młodzieży, które w przystępny i łatwy do zapamiętania sposób uczą się zasad kodeksu drogowego i bezpiecznych nawyków.
Dni Bezpieczeństwa, Kultury Ruchu i Ratownictwa Drogowego otworzył barwny korowód ulicami miasta. Później zabawa przeniosła się na teren Placu Wojska Polskiego. Tam swój sprzęt prezentowali policjanci, żołnierze, strażacy, strażnicy miejscy i ratownicy PCK.

Odbywały się pokazy i koncerty, a konkursy służyły zdobywaniu i poszerzaniu wiedzy na temat bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Goście mogli usiąść za kierownicą policyjnego quada, motocykla czy radiowozu. Młodzież i dzieci chętnie przymierzały specjalistyczne wyposażenie policyjne, uczestniczyły w konkursach na spostrzegawczość i koordynację ruchową oraz korzystały z przygotowanych kolorowanek.
W finale imprezy nastąpiło wręczenie nagród dla szkół biorących udział w konkursie wiedzy o bezpieczeństwie ruchu drogowego dla szkół podstawowych i szkół ponadpodstawowych. Puchary i nagrody dla szkół i indywidualne dla uczniów wręczali przedstawiciele Fundacji Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego, Komendant Miejski Policji w Bielsk-Białej, Zastępca Naczelnika Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach, Komendant Miejski Państwowej Straży Pożarnej w Bielsku-Białej oraz Dyrektor Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Bielsku-Białej.
Profilaktyka na rzecz bezpieczeństwa w ruchu drogowym to jeden z priorytetów policjantów z bielskiej drogówki.
Bardzo ważne jest, aby już od najmłodszych lat uczyć dzieci dobrych nawyków i bezpiecznych postaw. Zaprocentują one w przyszłości, kiedy już jako dorośli kierowcy usiądą za kierownicą samochodu lub na motocyklu.
Przy okazji najmłodsi uczą się, że policjant to osoba, do której w każdej sytuacji można przyjść i zwrócić się o pomoc. Jednocześnie podczas tej imprezy zwracano uwagę dorosłym użytkowników dróg na bezpieczeństwo niechronionych uczestników ruchu drogowego oraz wskazywano główne przyczyny wypadków drogowych, do których należą nieustąpienie pierwszeństwa przejazdu pieszemu na przejściu i przekroczenie dozwolonej prędkości.

Powrót na górę strony