Wiadomości

Apelujemy o zachowanie rozwagi oraz bezpiecznej prędkości na drogach

Przekraczanie prędkości przez kierujących na drogach jest jedną z głównych przyczyn wypadków, w tym śmiertelnych.

W związku ze zbliżającym się sezonem wakacyjnym, a tym samym zwiększonym ruchem na drogach szybkiego ruchu, takich jak drogi ekspresowe i autostrady, apelujemy o zachowanie rozwagi i zdjęcie „nogi z gazu”.

Jak wskazują badania, podczas kolizji, wypadków jak i innych niebezpiecznych zdarzeń w ruchu drogowym, na drogę hamowania kluczowy wpływ ma prędkość z jaką porusza się pojazd. Przekroczenie prędkości już o 30 km/h wydłuża drogę hamowania o ok. 5 metrów na suchej nawierzchni. Już przy tak niewielkiej prędkości może to decydować o życiu lub zdrowiu ludzkim. Nie ma przesady w stwierdzeniu, że odpowiedzialność na drodze jest obowiązkiem wszystkich uczestników ruchu.

Przypominamy, że ograniczenie prędkości dla samochodów osobowych na autostradzie wynosi 140 km/h. Natomiast, co ważne na drodze ekspresowej limit prędkości nie zawsze wynosi 120 km/h, ograniczenie takie dotyczy dróg ekspresowych dwujezdniowych. Warto mieć na uwadze, iż na drogach ekspresowych jednojezdniowych i na drogach dwujezdniowych o co najmniej dwóch pasach przeznaczonych dla każdego kierunku ruchu limit prędkości wynosi już tylko 100 km/h. Na pozostałych drogach poza terenem zabudowanym ograniczenie takie wynosi 90 km/h.

Warto też przypomnieć, że przepisy przewidują za przekroczenie limitu prędkości mandat karny w wysokości do 5000 zł oraz do 15 punktów karnych.

Powrót na górę strony