Wiadomości

Policjanci z Ruchu Drogowego na spotkaniu z Urzędnikami

Bezpieczeństwo ruchu drogowego na drogach powiatu bielskiego to zagadnienie, które wymaga interdyscyplinarnego działania. Suma bezpieczeństwa to suma zaangażowania wszystkich służb i instytucji, które zajmują się jego poprawą na naszych drogach. Dlatego też organizowane są cykliczne spotkania policjantów Ruchu Drogowego naszej Komendy z urzędnikami.

Przy Starostwie Powiatowym w Bielsku-Białej działa specjalna komisja, która pełni funkcję doradczą w zakresie działań podejmowanych na rzecz poprawy bezpieczeństwa ruchu drogowego na terenie powiatu bielskiego. Do jej głównych zadań należy przede wszystkim bieżąca analiza poziomu bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Na jej podstawie wskazywane są miejsca zagrożone dla niechronionych uczestników ruchu drogowego, gdzie następnie wdrażane są rozwiązania w zakresie poprawy tej infrastruktury.. W jej skład powołani zostali; przedstawiciel Zarządu Powiatu, przedstawiciele Wydziałów; Komunikacji i Transportu oraz Zarządzania Kryzysowego, przedstawiciel Zarządu Dróg Powiatowych i przedstawiciel Komisji Porządku Publicznego Rady Powiatu. W skład zostali również powołani mundurowi z Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Miejskiej Policji w Bielsku-Białej. 

15 października 2024 r. Członek Zarządu Powiatu Dorota Nikiel oraz Radny Rady Powiatu Adam Caputa przekazali Naczelnikowi Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Miejskiej Policji w Bielsku-Białej asp. szt. Markowi Gałuszce oraz asp. szt. Bartłomiejowi Kapiasowi opaski odblaskowe.

Odblaski przeznaczone są dla uczniów szkół podstawowych klas 1-3 w ramach akcji „Bezpieczna droga do domu”. Opaski odblaskowe zostaną przekazane młodzieży podczas prowadzonych przez policjantów prelekcji. Głównym zamysłem akcji „Bezpieczna droga do domu” jest promowanie odpowiedniej postawy pieszych jako uczestników ruchu i rozpowszechnianie wśród najmłodszych mieszkańców powiatu wiedzy na temat przestrzegania zasad bezpieczeństwa na drogach.

W trakcie spotkania omawiano również kwestie związane z wynoszeniem dwóch przejść dla pieszych w Ligocie. Wynoszenie przejścia dla pieszych polega na zmianie infrastruktury drogowej  poprzez tworzenie pewnego rodzaju wysepki, która zmusza kierowców do maksymalnego zwolnienia przed „Zebrą”, a w uzasadnionych przypadkach zmieniana jest nawet lokalizacja przejścia. Dzięki tej interdyscyplinarnej współpracy policji i samorządów można sprawniej działać na rzecz poprawy bezpieczeństwa niechronionych uczestników ruchu drogowego. Wnioski, jakie wypływają, są jednoznaczne, im lepsza infrastruktura drogowa tym jest bezpieczniejsza dla jej użytkowników.

Pamiętajmy jednak, że na nasze bezpieczeństwo to my sami mamy największy wpływ. Przepisowe, zgodne z zasadami kodeksu drogowego oraz niepozbawione wyobraźni i kultury korzystanie z dróg nie zastąpi nawet najlepiej przygotowanej infrastruktury. To nie rower czy samochód popełniają wykroczenie, ale człowiek, który nimi kieruje. To także w dużej mierze od zachowania pieszych i używania przez nich solidnych elementów odblaskowych zależy ich życie i zdrowie.

Powrót na górę strony