Wiadomości

Szkolenie z zakresu cyberbezpieczeństwa w bielskiej komendzie

W środę w Komendzie Miejskiej Policji w Bielsku-Białej odbyło się szkolenie poruszające tematykę zwalczania cyberprzestępczości. Spotkanie miało na celu zwiększenie skuteczności w wykrywaniu przestępstw popełnianych w sieci oraz z wykorzystaniem narzędzi informatycznych, a także współpracy z funkcjonariuszami Centralnego Biura Zwalczania Cyberprzestępczości.

W środę w Komendzie Miejskiej Policji w Bielsku-Białej odbyło się szkolenie poświęcone tematyce cyberbezpieczeństwa. Wydarzenie zostało zainicjowane przez Komende Miejską Policji w Bielsku-Białej przy współpracy z Zarządem w Katowicach Centralnego Biura Zwalczania Cyberprzestępczości. Szkolenie otwarł I-zastępca Komendanta Miejskiego Policji w Bielsku-Białej młodszy inspektor Grzegorz Jakubiec, który podkreślał znaczenie podnoszenia pozyskanej wiedzy w zakresie zwalczania cyberprzestępczości, co skutkuje większą skutecznością w tej walce.

Szkolenie miało na celu zobrazowanie zagrożeń w cyberprzestrzeni, takich jak ataki hakerskie, oszustwa internetowe, wyłudzenia danych czy phishing. W trakcie spotkania funkcjonariusze Centralnego Biura Zwalczania Cyberprzestępczości omówili realne przypadki cyberprzestępstw, przedstawili metody działania przestępców oraz zaprezentowali narzędzia i sposoby, które pozwalają na ich ściganie. Prowadzona była także dyskusja na temat oszustw popełnianych na giełdzie kryptowalut.

Dzięki między innymi takim szkoleniom jesteśmy lepsi w diagnozowaniu cyberzagrożeń oraz w skutecznym zwalczaniu tej przestępczości.
Tego typu inicjatywy są niezwykle cenne w obliczu dynamicznego rozwoju technologii i rosnącej liczby zagrożeń w internecie.
W szkoleniu uczestniczyli policjanci z Komendy Miejskiej Policji w Bielsku-Białej zajmujący się zwalczaniem cyberprzestępczości, a także policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Cieszynie, Pszczynie i Żywcu.

Dla przypomnienia tylko dodamy, że Centralne Biuro Zwalczania Cyberprzestępczości to wyspecjalizowana jednostka w strukturze polskiej policji, której głównym zadaniem jest walka z przestępczością w sieci. Funkcjonariusze Centralnego Biura Zwalczania Cyberprzestępczości  zajmują się m.in.: identyfikowaniem i ściganiem osób odpowiedzialnych za cyberataki, monitorowaniem nielegalnych działań w darknecie, wykrywaniem oszustw związanych z kryptowalutami, zabezpieczaniem dowodów cyfrowych, 
przeciwdziałaniem działalności grup przestępczych wykorzystujących internet. 

Powrót na górę strony