Wiadomości

Jechał hulajnogą po alkoholu i spowodował wypadek

Hulajnogi elektryczne stały się jednym z najpopularniejszych środków transportu w polskich miastach. Jednak wraz z ich rosnącą liczbą na ulicach oraz coraz przyjemniejszą aurą rośnie także liczba wykroczeń i wypadków z udziałem ich użytkowników.

Zgodnie z obowiązującymi przepisami, kierujący hulajnogą elektryczną musi przestrzegać określonych zasad. Może poruszać się po drodze dla rowerów, a w wyjątkowych przypadkach – po jezdni, jeśli dopuszczalna prędkość nie przekracza 30 km/h. Zabroniona jest jazda po chodniku, z wyjątkiem sytuacji, gdy nie ma drogi dla rowerów, a na jezdni dozwolona prędkość wynosi powyżej 30 km/h. Jeśli kierujący hulajnogą jedzie po chodniku, to ma obowiązek ustępować pierwszeństwa pieszemu, a co najważniejsze poruszać się z prędkością zbliżoną do pieszego i zachować szczególna ostrożność.
Kierujący hulajnogą podlega takim samym przepisom dotyczącym trzeźwości jak rowerzyści. Jazda po użyciu alkoholu (od 0,2 do 0,5 promila) grozi mandatem w wysokości 1000 złotych, a prowadzenie hulajnogi w stanie nietrzeźwości (powyżej 0,5 promila) może skutkować grzywną do 2 500 złotych. 

Dużą nieodpowiedzialnością wykazał się 30-letni kierujący hulajnogą, jadąc chodnikiem, potrącił pieszego 45-letniego mężczyznę, który w wyniku tego zdarzenia doznał obrażeń dolnych partii ciała. Zdarzenie miało miejsce na ulicy Zwardońskiej w Bielsku-Białej.
Na miejsce wezwano policję oraz karetkę pogotowia. Policjanci ruchu drogowego przebadali kierującego hulajnogą, okazało się, że wydmuchał prawie dwa promile. Zdarzenie zostało zakwalifikowane jako wypadek drogowy.
Teraz mężczyźnie na hulajnodze elektrycznej, który jako dodatkowe paliwo wybrał alkohol, grożą surowe konsekwencje prawne. Policjanci sporządzili stosowną dokumentację, która została przekazana do sądu. 

Apelujemy o rozwagę i przypominamy, że hulajnoga elektryczna to nie zabawka, a pełnoprawny środek transportu, którym należy poruszać się odpowiedzialnie. Teraz kiedy na ulicach pojawia się coraz więcej hulajnóg, policjanci zapowiadają kontrole trzeźwości osób kierujących hulajnogami. Częstsze kontrole mają przede wszystkim na celu poprawę bezpieczeństwa i eliminowanie przypadków nieodpowiedzialnego korzystania z tych pojazdów. 
Jazda hulajnogą elektryczną to wygodne i ekologiczne rozwiązanie, ale tylko wtedy, gdy odbywa się zgodnie z prawem. Każdy użytkownik powinien pamiętać, że na drodze odpowiada nie tylko za siebie, ale i za innych uczestników ruchu drogowego .

Powrót na górę strony