Wiadomości

Debata społeczna o zagrożeniach współczesnej młodzieży w Czechowicach-Dziedzicach

W piątek w sali konferencyjnej Miejskiej Biblioteki Publicznej przy ulicy Paderewskiego w Czechowicach-Dziedzicach odbyła się debata społeczna pod hasłem „Zagrożenia współczesnej młodzieży – alkohol, narkotyki i dopalacze”. W wydarzeniu uczestniczyli przedstawiciele różnych instytucji zaangażowanych w przeciwdziałanie uzależnieniom oraz pomoc młodzieży.

Nie zabrakło policjanta z referatu do walki z przestępczością narkotykową Komendy Miejskiej Policji w Bielsku-Białej. W debacie wzięła również udział pani aspirant Monika Dziech – profilaktyk, która od lat angażuje się w działania na rzecz edukacji młodzieży w zakresie przeciwdziałania uzależnieniom. Obecna była pielęgniarka oddziałowa Elżbieta Baranek z ramienia SP ZOZ Szpitala Psychiatrycznego w Toszku.

Celem debaty było przede wszystkim zwiększenie świadomości w zakresie właściwego postępowania w sytuacji podejrzenia lub ujawnienia obecności substancji psychoaktywnych u uczniów lub na terenie placówek edukacyjnych. Poruszono również temat barier prawnych oraz trudności proceduralnych, które mogą utrudniać skuteczne działania wobec nieletnich. Wspólnie analizowano, jak usprawnić przepisy i procedury, aby realnie przeciwdziałać zjawisku sięgania po środki odurzające przez młodych ludzi.

Podczas spotkania omawiano również zasady współpracy pomiędzy szkołami, rodzicami a instytucjami wspierającymi proces wychowania i socjalizacji młodzieży. Wspólna dyskusja miała na celu wypracowanie skuteczniejszych metod przeciwdziałania problemowi oraz szybszego reagowania na jego symptomy.

Ważnym elementem debaty była również profilaktyka, zarówno ta prowadzona przez szkoły, placówki zdrowia jak i służby mundurowe. Podkreślono znaczenie wczesnej edukacji młodzieży w zakresie konsekwencji zażywania alkoholu, narkotyków i dopalaczy. Uświadamianie młodych ludzi na temat zagrożeń wynikających z eksperymentowania z substancjami psychoaktywnymi może znacząco zmniejszyć ryzyko sięgania po nie w przyszłości.

Podczas spotkania przypomniano, jak istotną rolę odgrywa rodzina i środowisko szkolne w kształtowaniu postaw młodych ludzi. Wspólna odpowiedzialność dorosłych, nauczycieli, pedagogów, rodziców i funkcjonariuszy służb to klucz do skutecznej ochrony dzieci i młodzieży przed uzależnieniami.

Powrót na górę strony