Wiadomości

Opróżnij skrzynkę na listy – unikniesz włamania!

Data publikacji 22.12.2011

Apelujemy do Państwa o ostrożność i wzmożoną czujność sąsiedzką. Ostatnio odnotowaliśmy kilka włamań do mieszkań. Sprawcy wybrali te lokale, których właściciele przez dłuższy czas nie odbierali korespondencji ze skrzynek na listy i nie sprzątali ulotek spod drzwi.

Apelujemy do Państwa o ostrożność i wzmożoną czujność sąsiedzką. Ostatnio odnotowaliśmy kilka włamań do mieszkań. Sprawcy wybrali te lokale, których właściciele przez dłuższy czas nie odbierali korespondencji ze skrzynek na listy i nie sprzątali ulotek spod drzwi.
Do włamań dochodzi zazwyczaj w ciągu dnia. Łupem rabusiów padają wartościowe przedmioty, takie jak biżuteria i sprzęt RTV. Wczoraj, właśnie w taki sposób – wybierając lokal, którego właściciel od dłuższego czasu przebywał poza Bielskiem, a w skrzynce zalegała korespondencja – okradli bielskie mieszkanie przy ul. Kreciej. Łupem włamywaczy padały markowe kosmetyki o wartości tysiąca zł.

 

Dlatego prosimy Państwa o ostrożność i wzmożoną czujność sąsiedzką. Zwłaszcza w porze jesienno-zimowej, gdy szybko zapada zmrok włamywacze stają się szczególnie aktywni. Wychodząc do pracy zamknijcie dokładnie wszystkie zamki w drzwiach. Nie zapominajcie o zamknięciu okien. Jeżeli posiadacie alarm domowy uruchomcie go. Jeśli Wasi sąsiedzi pozostają w domu poproście, aby w czasie Waszej nieobecności zwrócili uwagę na Wasze mieszkanie: wyjęli korespondencję ze skrzynki na listy i sprzątali ulotki spod drzwi. Przede wszystkim zaś byli wyczuleni na wszelkie niepokojące odgłosy czy obce osoby, które bez celu błąkają się w okolicy lub na klatce schodowej bloku. Informacje o niepokojących spostrzeżeniach prosimy niezwłocznie przekazywać oficerowi dyżurnemu bielskiej policji pod numery telefonów alarmowych – 997, 112. INFORMACJA TA MOŻE PRZYCZYNIĆ SIĘ DO SZYBKIEGO UJĘCIA SPRAWCÓW.

 

Jak uniknąć włamania do mieszkania?

  1. Pamiętaj, że najlepiej zabezpieczysz posiadane przez siebie pieniądze, biżuterię, papiery wartościowe deponując je w banku. "Sprytne" skrytki: w szafkach, pod ręcznikami, pojemniki na mąkę w kuchni czy za portretem dziadka są miejscami, do których na pewno zajrzy włamywacz.
  2. Pamiętaj, że najlepszą rekompensatą poniesionych w wyniku włamania strat jest ubezpieczenie mieszkania w firmie ubezpieczeniowej.
  3. Zarówno Ty jak i Twoje dziecko nie powinniście w żadnych okolicznościach opowiadać obcym, jak i sąsiadom czy znajomym o posiadanych przez siebie dobrach, a zwłaszcza o miejscu, w którym je przechowujecie. Szczególnie groźne są przygodne znajomości zawierane "przy kieliszku". Tak poznanych osób pod żadnym pozorem nie zapraszaj do mieszkania!
  4. Jeśli mieszkasz w prywatnym domu zabezpiecz go poprzez zainstalowanie dobrego oświetlenia, domofonu i "cichego alarmu", który w przypadku włamania powiadomi Twoich sąsiadów (z wzajemnością). "Alarm" w postaci psa także może skutecznie przepłoszyć ewentualnych włamywaczy. Czy to w domu czy w bloku zawsze staraj się poznać swoich sąsiadów. W przypadku dłuższego wyjazdu informujcie się wzajemnie, aby uczulić na czyjąś obecność w mieszkaniu, które powinno być puste. Poproś, aby sąsiedzi regularnie opróżniali skrzynkę na listy.
  5. Spisz numery posiadanego sprzętu elektronicznego oraz znaki szczególne, jakie on posiada. Nanieś w dyskretnych miejscach sprzętu tylko sobie wiadome oznakowanie. Dzięki temu łatwiej udowodnisz, że skradzione przedmioty stanowią Twoją własność. Sugerujemy sfotografowanie następujących rzeczy: kolekcja znaczków pocztowych, kolekcja monet, antyki i biżuteria.
  6. Niech każda obca i dziwnie zachowująca się osoba (wyczekiwanie na klatce schodowej, kręcenie się bez celu przy drzwiach mieszkań) wzbudzi Twoją czujność. Postaraj się zapamiętać jej wygląd zewnętrzny oraz charakterystyczne szczegóły wyglądu i ubrania, które później pomogą policji w zidentyfikowaniu danej osoby.
  7. Nie wpuszczaj do domu obcych osób, które chcą sprzedać lub zareklamować jakiś towar. Jeśli się na to zdecydujesz - sprawdź ich dokumenty i tożsamość. Pamiętaj! Taka z pozoru "niewinna" wizyta może być rozpoznaniem terenu przyszłego działania.
  8. Pamiętaj! Typowe drzwi wraz z wkładkami patentowymi, podklamkowymi instalowane w blokach mieszkalnych, nie stanowią żadnej przeszkody dla włamywacza. Tylko atestowane zamki i drzwi mogą stworzyć przeszkodę i wydłużyć czas potrzebny na ich pokonanie, co może zaalarmować sąsiada i narazić włamywacza na zatrzymanie. Stosuj zamki o zróżnicowanej konstrukcji i zasadzie działania mechanizmów. Wskazanie jest zamontowanie łańcucha i wizjera. W sprzedaży są zamki połączone z akustycznym sygnałem dźwiękowym.
  9. Nie zostawiaj kluczy pod wycieraczką lub w innych umówionych miejscach. Nigdy nie powierzaj kluczy osobie mało Ci znanej i zabroń tego dziecku. Drzwi nie są jedyną drogą, którą może wejść włamywacz. W oknach proponujemy wymianę zwykłych klamek na takie, które umożliwiają odblokowanie ich od wewnątrz tylko przy użyciu klucza. Okna można zabezpieczyć folią antywłamaniową uniemożliwiającą wybicie szyby, roletami okiennymi czy kratami. Przy montażu krat należy pamiętać o ich kształcie - nie może ułatwiać wejścia włamywaczowi do sąsiadów mieszkających powyżej - jak po drabinie.
  10. Pamiętaj, że włamywacz - zanim zdecyduje się dokonać włamania - musi zdobyć wiedzę o zasobach mieszkania. Rzadko "idzie na robotę w ciemno". Źródłem wiadomości mogą być osoby trzecie, sąsiedzi jak i sami lokatorzy. Włamywacze są bardzo pomysłowi. Jako "wujkowie" lub "znajomi" rodziców, potrafią z dziecka "wyciągnąć" potrzebne im informacje. Uczul dzieci na tego typu kontakty i uświadom im, czym może to grozić.
     
Powrót na górę strony